Éleződő vámháború és új piacok keresése: szorult helyzetbe került az európai élelmiszerexport
Az amerikai büntetővámok bejelentése és a kereskedelmi feszültségek fokozódása új kihívások elé állítják az európai élelmiszeripart – írja a vg.hu. Miközben az Európai Unió a világ egyik legnagyobb élelmiszerexportőre, az USA-ba irányuló kivitel jövője bizonytalanná vált, a Kínával való kapcsolatok pedig szintén feszültek. A helyzet ráirányította a figyelmet a piacdiverzifikáció szükségességére: új célországok felkutatása és szabadkereskedelmi megállapodások felgyorsítása vált elkerülhetetlenné.
Amerika: exportpartnerből tárgyalópartner – fegyver a vám
Az Egyesült Államok az európai élelmiszergyártók második legfontosabb piaca, különösen olyan termékek esetében, mint a bor, sajt vagy olívaolaj. Az EU exportértéke két és félszerese az USA-ból beérkező élelmiszerek értékének. A Donald Trump nevével fémjelzett protekcionista fordulat keretében azonban büntetővámokat jelentettek be az európai termékekre, amit később 10%-ra mérsékeltek és három hónapra felfüggesztettek – de a bizonytalanság továbbra is fennáll.
A válasz sem váratott magára: az EU 21 milliárd euró értékű ellenintézkedési csomagot készített elő, amely többek között amerikai szóját, mandulát, húst, narancslevet és fehér csokoládét sújtana vámokkal – de ezek bevezetését szintén felfüggesztették az amerikai részről érkező halasztásra válaszul.
Vámok helyett „puha korlátok”
Miközben egyik fél sem kívánja azonnal kiélezni a konfliktust, „nem vámjellegű akadályok” is napirendre kerültek. Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa kilátásba helyezte, hogy az európai élelmiszerbiztonsági szabályozás szigorúsága is bevethető eszköz lehet. Ilyen korlátozások lehetnek:
-
a klórral mosott baromfi behozatali tilalma,
-
a GMO-s növények kizárása,
-
vagy a hormonkezelt húsok importtilalma.
Az USA részéről emellett olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a vámok eltörlésének egyik feltétele az lenne, hogy az EU korlátozza kereskedelmi kapcsolatait Kínával – ez azonban politikailag vállalhatatlan lépés lenne Brüsszel számára.
Kína: ígéretes, de bonyolult partner
Az amerikai piac korlátozottsága miatt sokan Kínát tekintenék természetes alternatívának, azonban az uniós–kínai kapcsolatok sem mentesek a feszültségektől. Az elektromos autókra kivetett uniós vámok miatt Peking válaszul a takarmány-alapanyagként szolgáló lizinre vetett ki vámot, és a mezőgazdasági együttműködés bővítése helyett újabb akadályok épülnek.
India és a déli félteke kerül fókuszba
A kereskedelmi újrahangolás jegyében az EU újraindította több felfüggesztett szabadkereskedelmi tárgyalását, és több új irányba is nyitott. Thaifölddel ismét tárgyalóasztalhoz ültek, az Egyesült Arab Emírségekkel megkezdődtek az egyeztetések, de a legnagyobb figyelem India felé irányul.
India 1,4 milliárdos népessége és növekvő élelmiszerfogyasztása óriási potenciált kínál. Az egy főre jutó húsfogyasztás jelenleg évi 5 kg körül mozog, ami töredéke a globális átlagnak – ez azonban dinamikusan nőhet a következő években. Ugyanakkor India erősen protekcionista mezőgazdaságot működtet, és korábban például korlátozta rizsexportját, noha a világ rizsexportjának 40%-át adja.
Eközben a helyi termelés is bővül: a rekordméretű búzatermő terület és a várható új rekordhozam miatt India búzatermése idén megközelítheti az egész EU össztermelését.
Új kereskedelmi térkép rajzolódik
A kialakuló vámháborús helyzet túlmutat az EU–USA reláción. A globális élelmiszerkereskedelem szereplői új egyensúlyokat keresnek, a piacok újrarendeződése pedig várhatóan hosszú távon alakítja át az exportorientált élelmiszerstratégiákat. Az európai gyártók számára kulcskérdéssé vált a piacdiverzifikáció, és ennek eszközei a jól pozicionált szabadkereskedelmi megállapodások lehetnek – akár új, feltörekvő célpiacokkal, mint India vagy a Közel-Kelet országai.
Az európai élelmiszeripar számára a következő hónapokban nemcsak a vámok alakulása, hanem a stratégiai irányváltás is döntő lesz: új piacokat kell nyitni – vagy a régieket kell visszaszerezni.
Kapcsolódó cikkeink
Fogy a profit, csökken a fogyasztás: bajban a General Mills
Csökkenő bevétel, olvadó nyereség és kiábrándult befektetők jellemzik az Egyesült…
Tovább olvasom >Tovább erősödnek a kínai-magyar agrárkapcsolatok
A magyar mezőgazdaságot és agráriumot számos kihívás érte az utóbbi…
Tovább olvasom >Árelőny nélkül mi lesz? Komoly bajban a Temu a vámháború árnyékában
Felére esett vissza az e-kereskedelmi szektor egyik leggyorsabban növekvő szereplőjének,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >