Elemzők: tovább tarthat a kiskereskedelmi forgalom növekedése
A kiskereskedelmi forgalom további növekedésére számítanak az MTI-nek nyilatkozó elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján.
A KSH keddi közlése szerint októberben a kiskereskedelmi forgalom volumene 6,3 százalékkal nőtt a nyers és a naptárhatástól megtisztított adat szerint egyaránt. A nem élelmiszer jellegű termékeket árusító iparcikküzletek forgalma nőtt a legnagyobb, 9,7 százalékos ütemben, az élelmiszerek eladása 3,1 százalékkal, az üzemanyagoké 7,1 százalékkal emelkedett a naptárhatással korrigálva. Az év első tíz hónapjában a forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 4,5 százalékkal nagyobb volt, mint az elmúlt év azonos időszakában.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kifejtette: az idén várhatóan 10 százalék feletti reálbér-növekedés, az év első hónapjaiban 11 éves csúcsra ugró fogyasztói bizalom, valamint a háztartások pénzügyi vagyonának növekedése miatt a következő hónapokban fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom 6 százalék körüli bővülési üteme.
A szakértő az év egészében valamivel 4,5 százalék feletti növekedésre számít, amit jövőre hasonló mértékű bővülés követhet. A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások következő negyedévekben várható átadási hulláma is. A háztartások ugyanakkor nem csak a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, a vendéglátás, a belföldi turizmus, a szabadidő és szórakozás, valamint az egyéb szolgáltatások területén is jelentős bővülés várható – jelezte.
A kiskereskedelem gyorsulása összhangban van azzal a várakozással, hogy az utolsó negyedévben markánsan gyorsulhat a GDP növekedése, így idén továbbra is 4 százalékos GDP-növekedésre lehet számítani – mutatott rá kommentárjában Suppan Gergely.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője is arra számít, hogy 2017-ben a kiskereskedelmi forgalom 4,5-5 százalék között növekedhet, jövőre pedig hasonló maradhat a tempó. A szakértő szintén kiemelte, hogy a növekedést támogatja a reálbérek gyors ütemű emelkedése, valamint a fogyasztói bizalom erősödése is.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint az év második negyedéve óta tartó dinamikus kiskereskedelmi bővülés jelzi, hogy a munkaerőpiacon kialakult kedvező folyamatok – a rekordalacsony munkanélküliség és a kétszámjegyű bérnövekedés – érdemben hozzájárultak a háztartások vásárlási hajlandóságának növekedéséhez. Az adatok nemcsak a kiskereskedelmi forgalomban jelentek meg, hanem átgyűrűztek a teljes fogyasztásba is, amit a harmadik negyedéves részletes GDP adat is mutat – tette hozzá.
Az utolsó negyedév első, vállalatok által alátámasztott tényadata összességében pozitív kilátásokat feltételez az év hátralévő részére. Ha az ipar is jól teljesített, valamint látva a felfelé korrigált harmadik negyedéves GDP-t, megalapozott lehet a negyedik negyedévben a 4 százalék feletti GDP-növekedés – fejtette ki elemzésében a szakértő. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >KSH: februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >