Elemzők szerint a növekedés nagyban függ a mezőgazdaságtól
Az idei gazdasági növekedés szempontjából sok múlik majd a mezőgazdaság teljesítményén a Buda-Cash és a Raiffeisen elemzői szerint, akik úgy vélik, a tartós növekedési pályára álláshoz beruházási fordulatra lenne szükség. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemeli: az EU-ban az első negyedévben Litvánia és Lettország után Magyarországon volt a legmagasabb a gazdasági növekedés az előző negyedévhez viszonyítva.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közölt részletes adatai szerint az első negyedévben 0,7 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző negyedévhez viszonyítva és 0,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az adatok megegyeznek a korlátozott információs bázisra épülő május 15-én kiadott első becslésben szereplőkkel.
Az NGM csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozza: az Európai Unió (EU) egészében 0,1 százalékkal csökkent a GDP 2013 első negyedévében az előző negyedévhez képest. Éves szinten az eurózónában 1,1 százalékos, az Európai Unióban 0,7 százalékos volt a visszaesés. 2013 első negyedévében – a rendelkezésre álló adatok alapján – Litvánia és Lettország után Magyarországon volt a legmagasabb a gazdasági növekedés az előző negyedévhez viszonyítva, míg Csehország és Észtország mutatta a legnagyobb visszaesést – hívja fel a figyelmet az NGM.
A tárca kifejti: a 0,7 százalékos GDP-emelkedés az előző negyedévhez képest a mezőgazdaság teljesítményének jelentős, 27,6 százalékos és az építőipar hozzáadott értéknek 1,5 százalékos növekedésének köszönhető.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház Zrt. makroelemzője az MTI kérdésére hangsúlyozta: termelési oldalon a mezőgazdaság és az építőipar volt a növekedés motorja, ugyanakkor ebben a gyenge előző éves bázisnak is szerepe volt, így egyelőre óvatosan kell bánni ezekkel a számokkal. Idén a termelési oldal felől vizsgálva a mezőgazdaság teljesítménye a fő kérdés.
A szakértő kifejtette, hogy eddig viszonylag jónak mondható az időjárás az agrárium szempontjából, és ha ez így marad a jövőben is, a tavalyinál lényegesen jobb lehet a mezőgazdaság teljesítménye, és éves összevetésben is nőhet a GDP.
Ráczey Zoltán ugyanakkor hozzáfűzte, hogy az ipar teljesítményén is sok múlik; e tekintetben pedig vegyes a kép. Kifejtette: felhasználási oldalon a külkereskedelem, az exportnak importot meghaladó bővülése a fő hajtóerő, ami kedvezően hat a készletezésre, miközben a fogyasztás és a beruházás gyengén alakul, ezért összességében itt is vegyes a kép.
Ha az eddigi tendenciák maradnak, idén 0,5 százalékos GDP-növekedés várható, és meghatározó lesz a mezőgazdaság teljesítménye – mondta a szakértő. Hozzáfűzte: a külkereskedelmi teljesítményt befolyásolja majd, hogy hogyan alakul az európai konjunktúra. A fogyasztásban növekedés indulhat, elsősorban a rezsicsökkentés miatt, és az áprilisi kiskereskedelmi adat is bíztató, de ez még csak egy adat, egyelőre nem beszélhetünk trendfordulóról – vélekedett Réczey Zoltán.
Az elemző úgy vélte, továbbra is bizonytalanok a növekedési kilátások.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője is úgy vélekedett, megvannak az alapjai annak, hogy a mezőgazdaság javítson idén, és ha csak egy átlagos év lesz is 2013 az agráriumban, már az is 0,5 százalékponttal járul hozzá a GDP növekedéséhez. Kiemelte: kedvező jel, hogy az export és a nettó export is bővülni tudott, valamint hogy lassult a háztartási fogyasztás mérséklődése.
A Raiffeisen vezető elemzője szerint van remény arra, hogy a második negyedévben éves összevetésben is növekedést mutasson a bruttó hazai termék.
Török Zoltán elmondta: a kiskereskedelem áprilisban nőni tudott. Pénteken közli a KSH az ipari termelés áprilisi adatait, ami szintén fontos a kilátások szempontjából. A szakértő 2013-ra nulla és egy százalék közötti növekedést vár. A beruházásokról pedig kifejtette: bár az első negyedéves adat elmaradt a várakozásoktól, már egy-két nagyobb beruházás is pozitívan hat; a második negyedévben például az Audi új gyárát is felavatják.
Összességében azonban Török Zoltán szerint hiányoznak a beruházások a gazdaságból, márpedig ahhoz, hogy az ország tartós növekedési pályára álljon, beruházási fordulat szükséges – mutatott rá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >Gyors, egyszerű, hatékony innovációiért díjat kapott a K&H
Idén harmadik alkalommal, összesen tíz kategóriában díjazta a Visa a…
Tovább olvasom >