Elemzők: rekordmértékben nőttek a beruházások
Minden várakozást messze felülmúlt a beruházások idei első negyedéves növekedése, ami rekordmértékűnek számít – közölték az MTI-nek nyilatkozó makrogazdasági elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatairól.
A KSH kedden közzétett adatai szerint a beruházások volumene az idei első negyedévben 34,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakának alacsony bázisát, amikor 14,9 százalékos volt a visszaesés éves összevetésben. Hasonló mértékű növekedésre nincs adat az elmúlt évekből, a legnagyobb eddigi emelkedés 2014 második negyedévében 29,3 százalék volt.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének kommentárja szerint a kiemelkedően magas növekedési ütem nem csak bázishatásoknak köszönhető, hanem a beruházások érdemi gyorsulásának is, mivel egy negyedév alatt szezonálisan kiigazítva 7,4 százalékkal emelkedett a beruházások volumene. A következő negyedévekben továbbra is erőteljes növekedésre számít, noha a javuló bázishatás miatt a növekedési ütem lassulhat – közölte. A növekedést a felfutó EU-támogatások mellett a lakás- és irodaépítési boom, a jelentős autóipari beruházások és az állami építkezések is támogatják, amelyek hatásai – a tavaly elindított lakás- és irodaépítések átadásával – döntően a második félévtől lesznek láthatóak és a következő évekre is átnyúlnak. Így az elemző idén a beruházások 20 százalékhoz közeli, jövőre pedig további 10 százalékos növekedésre számít a tavalyi 20 százalékos visszaesés után.
Kiemelte: az erőteljes növekedés a nemzetgazdaság csaknem egészét érintette. A beruházások bővülésében szerepet játszott, hogy a vállalkozások kapacitásnövelő beruházásainak élénkülése mellett a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklus elindított projektjeinek tényleges megvalósítása is nagyobb lendületet vett.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint az alacsony bázis miatt egyfelől számítani lehetett a beruházások jelentős emelkedésére az első negyedévben, a 2015-ös szintet azonban még így sem érték el. A friss adat alapján a beruházások elkezdték ledolgozni a tavalyi hátrányt, a múlt év egészében ugyanis 20 százalékos volt a hanyatlás. Németh Dávid rámutatott, hogy a 2010-es fix bázison számolt adatok alapján az idei első negyedévben a beruházások még nem érték el a 2015-ös szinteket, pusztán a 2014 őszi eredményeknél tartanak.
Hozzátette: a legtöbb ágazatban jelentős volt a növekedés, amiben fontos szerepet játszottak az uniós projektek. Az átlag felett bővültek a beruházások például az oktatásban és az ingatlanágazatban is.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy ha 20 százalékos szint alatt marad a bővülés, akkor a beruházások nem feltétlenül fedezik az amortizációt. Az idén pedig a magyar beruházások enyhén 20 százalék felett lehetnek – tette hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Csökkent a vágósertés termelői ára
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 5,9 százalékkal 2,9 ezer…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Árrésstop árnyékában: így alakulnak a húsvéti bevásárlás költségei 2025-ben
Az idei húsvéti bevásárlási szezon igazi meglepetése nem a csokinyúl…
Tovább olvasom >Az élelmiszerbiztonságra is kihathat a ragadós száj- és körömfájás-járvány
Miközben a hatóságok versenyt futnak az idővel, hogy megfékezzék a…
Tovább olvasom >Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme márciusban
Márciusban az előzetesen becsültnek megfelelően mérséklődött az éves infláció az…
Tovább olvasom >