Elemzők: pozitív meglepetés volt a beruházások növekedése
Pozitív meglepetésként értékelték az MTI által megkérdezett elemzők a beruházások második negyedévi 5,7 százalékos növekedését, és az idei évre további bővülésre számítanak.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a második negyedévben 5,7 százalékkal nőttek a beruházások az előző negyedévi visszaesés után. Az előző negyedévhez képest 1,7 százalékkal emelkedett a nemzetgazdasági beruházások volumene a szezonálisan kiigazított adatok szerint. Az építési beruházások 10,1, a gépberuházások 0,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A beruházások negyedét adó feldolgozóiparban 7,1 százalékkal, az építőiparban 5,5 százalékkal, míg a mezőgazdaságban 28,8 százalékkal csökkentek a beruházások a tavalyi második negyedévvel összevetve.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a második negyedévi 5,7 százalékos beruházási növekedés pozitív meglepetés volt az első negyedévi visszaesés után. Mint mondta: arra lehetett számítani, hogy a második fél évben nem lesz visszaesés, de a bővülés mértéke kérdéses volt. A GDP-adatokból már lehetett egy 5 százalék körüli beruházás-növekedésre gondolni – mondta.
Az elemző rámutatott, hogy az elmúlt egy-két negyedév tendenciái alapján látható volt, hogy lehetnek visszaesést mutató területek, például a feldolgozóipar egy részénél. Ezeken a területeken jellemzően korábban jelentős kapacitásbővítést hajtottak végre, amely most kezd felfutni – közölte.
Németh Dávid szerint az európai uniós források lehívása, az infrastrukturális beruházások az idén még lendületet adnak a beruházásoknak, kérdés viszont, hogy ez hosszú távon mennyire tud fennmaradni. A kormány próbált intézkedéseket tenni, például hamarabb írják ki az új költségvetési periódus pályázatait, de ezt nem lehet annyira felpörgetni, hogy a jövő év elejétől ne legyen visszaesés ezen a területen – vélekedett.
Németh Dávid úgy látja, éves szinten 5-6 százalék között várható a beruházások növekedése az év egészében, az uniós projektek még húzni fogják a beruházásokat a harmadik és negyedik negyedévben is. Jövőre viszont már stagnálás lehet, hacsak nem lesz jelentősebb tőkeinjekció, aminek egyelőre még nincs jele, és némileg pezsdíthet a helyzeten a lakossági beruházások felfutása, az ingatlanok építése, vásárlása is – jegyezte meg.
Ürmössy Gergely, az Erste Befektetési Zrt. elemzője az MTI-nek elmondta: a beruházások tekintetében az előző évhez képest az első negyedévben tapasztalt erőteljes visszaesést a második negyedév eredményei sikeresen korrigálták. Hozzátette: összességében az első félévben 1,7 százalékkal növekedtek a beruházások.
Ürmössy Gergely emlékeztetett, a feldolgozóipart érintő 7,1 százalékos visszaesés annak tudható be, hogy szemben a tavaly év jelentős autóipari beruházásaival, az idei év második negyedévében már nem látszott hasonló beruházási aktivitás.
A KSH adatai szerint a raktározás, szállítás terén 44,8 százalékkal nőttek a beruházások, ami a vasút-, és autópálya-építések, a nagyvárosi közlekedési hálózatok, illetve a járműparkok jelentős bővítésének köszönhető, ami részben az európai uniós források lehívásának köszönhető. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >