Elemzők: meghaladta a várakozásokat a kiskereskedelmi forgalom növekedése
A piaci várakozásokat meghaladta a kiskereskedelmi forgalom augusztusi növekedése, ami a GDP harmadik negyedévi alakulása szempontjából is kedvező jel lehet – így kommentálták a KSH szerdán kiadott legfrissebb adatait az MTI-nek nyilatkozó piaci elemzők.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán kiadott első becslése szerint augusztusban a kiskereskedelmi forgalom 6,3 százalékkal, a naptárhatással kiigazítva 6,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a júliusi 5,4, illetve 5,3 százalékos emelkedés után. Az év első nyolc hónapjában 6,6 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom növekedése az előző év azonos időszakához mérve.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárját azzal indította, hogy a gyengébb július után a piaci várakozásokat jelentősen meghaladta a kiskereskedelmi forgalom augusztusi növekedése, így megjött a várt korrekció, és a harmadik negyedéves gazdasági teljesítmény is egy kicsit kedvezőbb képet festhet, mint az előző havi adatok alapján.
Előre tekintve, az ING Bank vezető elemzője úgy látja, hogy az erős bérkiáramlás továbbra is képes lesz fenntartani a kiskereskedelem 6-7 százalék körüli növekedési ütemét, az év egészére 6,9 százalékos teljesítményt jeleznek a bank szakértői, ami azt is jelenti, hogy a fogyasztás maradhat a gazdaság egyik legfontosabb motorja.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének véleménye szerint is az augusztusi adat lényegesen meghaladta a várakozásokat. Az idén folytatódó, 8 százalékot meghaladó reálbér növekedés, a március óta 16 éves csúcs közelében tartózkodó fogyasztói bizalom, a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése miatt a következő hónapokban fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus bővülése. A tavalyi magasabb bázis miatt azonban az év hátralévő részében már lassulhat a növekedés üteme. Így a tavalyi összességében 5,6 százalékos növekedést az idén gyorsabb, 6,2 százalékos növekedés követheti, ami hozzájárul a GDP növekedésének gyorsulásához is.
Jövőre a reálbérek növekedése 6 százalékhoz közeli mértékben folytatódhat, így a kiskereskedelmi forgalom növekedése is fennmaradhat, bár az üteme – a Takarékbank várakozása szerint – 4,5 százalékra lassulhat. A keresletnek további lökést adhat az új lakások idén és jövőre várható átadási hulláma is.
A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani.
A kiskereskedelem gyorsulása összhangban van Suppan Gergely azon várakozásával, hogy a GDP idei növekedése a tavalyi 4,1 százalékot meghaladó 4,6 százalékos lehet. A munkaerőhiány miatt a bérek növekedési üteme, ezzel a kiskereskedelmi forgalomban is megjelenő fogyasztás is meghaladhatja a várakozásokat így a GDP növekedése is nagyobb lehet. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
K&H Elemzői kommentár: A nagyobb lendületre vár a kiskereskedelem
A május elég rosszul alakult a boltokban, különösen az élelmiszerüzletekben,…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spanyolországban vezeti be első AI-alapú megoldását a Carrefour
A francia Carrefour Spanyolországot választotta első mesterségesintelligencia-alapú megoldásának bevezetésére. Az AI.Carrefour…
Tovább olvasom >Kétszeres POP világbajnok a magyar Gösser Spritz display
Idén két világbajnoki címre is büszke lehet a hazai POP-szakma.…
Tovább olvasom >Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >