Elemzők: marad a kedvező trend a keresetekben
Marad a kedvező trend a keresetek esetében az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a legfrissebb adatokat kommentálva közölte: októberben már 22 hónapja tart a keresetek vásárlóértékének töretlen emelkedése.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta: a reálkeresetek növekedése 3,7 százalék volt októberben, ami megfelel a várakozásnak az infláció hatását is figyelembe véve. A legtöbb szektorban nőttek a bérek, így széles körű az emelkedés – mondta. Jövőre 3 százalék körüli nettó bérnövekedéssel számol a K&H, a tervezett átlagos infláció mértékét is figyelembe véve a reálbér-növekedés 2 százalék lehet 2015-ben. Hozzátette: ez még mindig pozitív, hiszen a fogyasztás ebből tovább bővülhet jövőre is, igaz az ideinél valamivel kisebb mértékben.
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője az MTI-nek elmondta: a KSH adatai alapján a korábbi hónapok fő tendenciái októberben is folytatódtak, élénken nőttek a reálkeresetek és a foglalkoztatás is tovább bővült.
A szakértő úgy véli, a közfoglalkoztatás szerepe vélhetően csak átmenetileg csökkent, a kormány a hírek szerint 2015-ben ismét növelné a létszámot, bár az elképzelhető, hogy nem egész évben futnának a programok.
Az elemző szerint a javuló foglalkoztatás és az emelkedő keresetek várhatóan a háztartások élénkebb fogyasztását eredményezik a következő hónapokban is. A kedvező hatást pedig fokozhatja a jövő év elején a devizahitelesekkel történő elszámolás, a törlesztőrészletek csökkenése, illetve az üzemanyagárak esésével kialakuló „piaci alapú rezsicsökkentés” is – mondta.
Hozzátette: amennyiben kilátásaikat tartósan kedvezőbbnek látják a háztartások, erősebb lehet a fogyasztás bővülése. Ellenkező esetben, például a forint gyengülése, kedvezőtlen kormányzati intézkedések, vagy bizonytalan gazdasági kilátások esetén csak óvatosabb lehet a dinamika – mondta.
Az NGM közleményében kiemeli: 3,7 százalékkal nőttek a reálbérek októberben, ezzel 22 hónapja tart a keresetek vásárlóértékének töretlen emelkedése. A versenyszférában – a legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál – tekintélyes mértékű, 53 ezres létszámbővülés ment végbe októberben egy év alatt. A versenyszférában megvalósított béremelések mellett a kormány intézkedéseinek, úgymint a munkát terhelő adók csökkentésének, a közszférában véghezvitt béremeléseknek, a munkahelyvédelmi akciótervnek, az aktivitást ösztönző intézkedéseknek, a csökkenő áraknak és a 2013-ban bekövetkezett növekedési fordulatnak meghatározó szerepe van a reálbér növekedésében – olvasható a tárca közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >