Elemzők: magas marad a kereskedelmi többlet, de a tavalyi rekordot nem éri el
A fogyasztás és a beruházások növekedése, valamint a várhatóan emelkedő nemzetközi olajárak miatt az idén aligha ismétlődhet meg a tavalyi rekordméretű kereskedelmi többlet, de a szufficit idén is jelentős lesz – állapították meg a KSH előzetes adatait az MTI-nek kommentáló elemzők.
A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön kiadott első becslése alapján a külkereskedelmi termékforgalom 9,978 milliárd euró többlettel zárta a tavalyi évet a 2015-ös 8,595 milliárd euró után. A kivitel euróban 3,1, a behozatal 1,7 százalékkal nőtt és 93,274, illetve 83,295 milliárd euró volt. A decemberi 556 millió euró aktívum 82 millióval kisebb lett az egy évvel korábbinál, mert az import 9,9 százalékos növekedése, meghaladta az export 7,7 százalékos ütemét.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a következő hónapokban folytatódhat az export növekedése, mivel az ipar tavalyi gyengélkedése feltehetően átmeneti lehetett, míg az európai konjunktúra mutatók is élénkülést jeleznek. A tavalyi, majdnem 10 milliárdról ebben az évben 8,6-8,8 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint a tavalyinál valószínűsíthetően magasabb átlagos olajárak miatt. 2018-ban pedig az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így az élénk belső kereslet ellenére sem várható a külkereskedelmi többlet további jelentős csökkenése.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint is csökkenni fog a külkereskedelmi szufficit. Bizonytalanságot jelent az export szempontjából, hogy az európai konjunktúra továbbra is törékeny, valamint az is, hogy bizonyos autóipari kapacitások leállnak idén. Az importot jelentősen duzzaszthatja a felpörgő fogyasztás, illetve az erősödő beruházási aktivitás. Annak ellenére, hogy csökkenhet, összességében idén is masszív maradhat a külkereskedelmi többlet, ami a forint árfolyamára nézve védelmet jelenthet turbulens piaci időszakokban, írta az Erste Bank vezető elemzője az MTI-nek megküldött kommentárjában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >Kivárás van – bizalom kevésbé
Makrogazdasági kitekintés az Egyensúly Intézet I. negyedéves elemzésében Lassuló GDP-növekedés,…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >Veszélyben az élelmiszerbiztonság? Magyarország nem támogatja a Mercosur-egyezményt
Komoly aggodalmakat fogalmazott meg Nagy István agrárminiszter az EU és…
Tovább olvasom >Németországban emelkedtek a nagykereskedelmi árak júniusban
Németországban júniusban gyorsult a nagykereskedelmi árak éves növekedése, havi összevetésben…
Tovább olvasom >