Elemzők: folytatódik a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése
A kiskereskedelmi forgalom a következő hónapokban is a tavalyihoz hasonló ütemben emelkedik az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közölt adatai alapján a decemberi 4,7 százalékos növekedéssel együtt a kiskereskedelmi forgalom tavaly az egész évben is 4,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A naptárhatástól megtisztított adatok szerint 2017 decemberében 5,9, az elmúlt év egészében 4,8 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában úgy ítélte meg, hogy a tavalyi 10 százalék feletti reálbér növekedés, a decemberben 17 éves csúcsra ugró fogyasztói bizalom, a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése miatt a következő hónapokban fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom 6 százalék körüli növekedési üteme. Így a tavaly összességében 4,8 százalékos növekedést az idén 5 százalékhoz közeli növekedés követheti.
A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén várható átadási hulláma is. A háztartások ugyanakkor a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is növelik fogyasztásukat, ahol szintén jelentős növekedésre lehet számítani. A kiskereskedelmi forgalom növekedésének gyorsulása összhangban van a Takarékbank elemzőinek várakozásával, hogy a tavalyi utolsó negyedévben gyorsulhatott a GDP növekedése, így a tavalyi évre továbbra is 4 százalékos GDP növekedésre számít az elemző.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom lendülete idén is megmaradhat, becslése szerint 4,5 százalék körül alakulhat az ütem, amivel a belső kereslet idén is fontos motorja lesz a GDP növekedésének.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az adatokat értékelve elmondta, hogy a növekedés megfelel a várakozásoknak. A tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet azt mutatja, hogy a fogyasztói bizalom jó, az egy évvel korábbihoz képest bátrabban vásárolnak a háztartások.
Németh Dávid szerint az idén minimális lassulás várható, 4-5 százalék között lehet a kiskereskedelmi forgalom bővülése. A lassulás azért valószínű, mert a foglalkoztatás a tavalyinál kisebb mértékben fog javulni, emellett eleve magas a bázis, a nettó fizetések pedig 2017-hez képest kisebb mértékben emelkedhetnek az idén.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt jegyezte meg, hogy a kiskereskedelmi forgalom tavaly decemberi 5,9 százalékos naptárhatástól megtisztított emelkedése elmaradt a 6,4 százalékos piaci várakozástól. Az egész évet nézve összességében így is pozitív meglepetés a kiskereskedelem teljesítménye. Az elmúlt év novemberében folyósított nyugdíjprémium és korrekció vélhetően inkább a nem élelmiszer típusú boltok forgalmára hatott kedvezően. A tavalyi utolsó negyedéves GDP-növekedést illetően a vártnál gyengébb kiskereskedelmi adat önmagában még nem mond sokat, biztosabb következtetéseket csak a szerdai ipari adatok fényében lehet levonni. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800…
Tovább olvasom >KSH: az egy évvel korábbihoz képest 2,6, az előző hónaphoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött az ipari termelés májusban
2025 májusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >Az elmúlt húsz év leggyengébb kajszitermése várható idén
A KSH adatai szerint Magyarországon a kajszi termése 10–25 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >GKI: Idén érezhetően csökkentek a cégek áremelési szándékai, de a költségoldali nyomás továbbra is jelen van
2025 eddig eltelt részében a magyarországi üzleti szektor több ágazatában…
Tovább olvasom >Magyarország bízik az AI-ban
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van…
Tovább olvasom >