Elemzők: a belső kereslet élénkülését tükrözi az import növekedése
A belső kereslet élénkülését tükrözi az import 13 százalékos augusztusi növekedése, ugyanakkor az ipari termelés augusztusi megugrásával összhangban 10,3 százalékkal nőtt az export is – kommentálták a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn kiadott előzetes adatait piaci elemzők az MTI-nek.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése alapján közölte, hogy a külkereskedelmi többlet 440 millió euró volt augusztusban, 119 millió euróval kevesebb a tavaly augusztusinál. A behozatal éves növekedési üteme tavaly november óta meghaladja az exportét, így egyetlen hónap, május kivételével, amikor csak 0,6 százalékpont volt a különbség, a kereskedelmi aktívum összege elmaradt a múlt év azonos hónapjáétól.
Virovácz Péter, az ING elemzője hangsúlyozta, az augusztusi külkereskedelmi többlet ugyan gyengébb lett a megszokottnál, de ez nem jelez gondot, lehetett erre számítani, a tavaly augusztus ugyanis nagyon kiemelkedő volt a külkereskedelem szempontjából.
Rámutatott: továbbra is dinamikusabban nő az import, mint az export, ami egyértelműen azt mutatja, hogy folyamatosan emelkedik a belső kereslet. Magyarországon a behozatalnak jelentős szerepe van a beruházásokban és a fogyasztásban is, így a szakértő szerint a két terület valószínűleg jól teljesített.
Virovácz Péter hozzátette, az év első nyolc hónapjában szintén elmaradt a külkereskedelmi többlet a kiemelkedő 2016-ostól, de ez megfelel a várakozásoknak; a kivitel és a behozatal egyensúlya összességében kedvező.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének kommentárja szerint idén a külkereskedelem többlete 8,4 milliárd euróra mérséklődhet a tavalyi 9,725 milliárdról. Jövőre az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így a továbbra is élénk belső kereslet ellenére nem várja a külkereskedelmi többlet további jelentősebb csökkenését – közölte.
A szakértő hangsúlyozta, a belső kereslet élénkülésének, a fogyasztás gyorsulásának és a beruházások emelkedésének importnövelő hatását részben ellensúlyozza a kiváló külső kereslet, valamint a növekvő exportkapacitások, az alacsony szinteken ragadó olajárak pedig a vártnál kisebb mértékben rontják a cserearányokat.
A tartósan magas külkereskedelmi többlet miatt a folyó fizetési mérleg és a külső finanszírozási képesség is tartósan többletet mutathat, ami hozzájárul a külső adósságok és így a külső sérülékenység csökkenéséhez, 2019-ben pedig a hazai gazdaság nettó külső hitelezővé válhat – közölte Suppan Gergely. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
513 millió eurós többlet keletkezett a külkereskedelemben
A várakozásokat felülmúló 513 millió eurós többlet keletkezett a külkereskedelemben…
Tovább olvasom >KSH: egymilliárd euró felett volt a márciusi exporttöbblet
Márciusban az export euróban számított értéke 22,3 százalékkal, az importé…
Tovább olvasom >Továbbra is többletes a külkereskedelmi mérleg
Márciusban az export euróban számolt értéke 7,5 százalékkal, az importé…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >