Elemzők 7,5 milliárd eurót is meghaladó éves külkereskedelmi többletre számítanak
Az idén 7,5 milliárd eurót is meghaladó külkereskedelmi többletre számítanak az MTI-nek nyilatkozó makrogazdasági elemzők.
A Központi Statisztikai Hivatal csütörtöki közlése szerint idén január-októberben a kiviteli többlet 6,765 milliárd euró volt, és ezzel tíz hónap alatt 491 millióval túllépte a 2014-ben tizenkét hónap alatt elért 6,274 milliárd eurót. A múlt év első tíz hónapjával összehasonlítva a külkereskedelmi aktívum 1,445 milliárd euróval nőtt. Az export euróban számolt értéke 7,4 százalékkal, az import 5,8 százalékkal emelkedett. Októberben a kivitel 8,4, a behozatal 4,3 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárjában kifejti: az októberi exportbővülés elsősorban az autók iránti világpiaci kereslet növekedésével magyarázható, meglepő ugyanakkor az importnövekedés lassulása; a behozatal szeptemberben még 9,6 százalékkal nőtt. Mivel első becslésről van szó, egyelőre nem lehet pontosan tudni, mi lehetett az importnövekedésben bekövetkezett lassulás oka, arra majd a részletes adatok adhatnak választ – tette hozzá. Úgy véli, a beruházási célú import lehetett visszafogottabb, emellett a kedvező időjárás miatt alacsonyabb lehetett a gázbehozatal is. A szakértő szerint az idén körülbelül 7,5 milliárd euróra nőhet a külkereskedelmi többlet a tavalyi 6,3 milliárd euró után.
Balatoni András, az ING vezető elemzője is úgy véli, hogy az éves külkereskedelmi többlet elérheti, sőt meg is haladhatja a 7,5 milliárd eurót. A külkereskedelmi többletet egyrészt az autógyárak exportra termelése fűti, másrészt a világpiaci cserearányok is jelentősen javultak Magyarország javára. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy érdemben csökkent az olaj világpiaci ára, és ez alacsonyan tartja a behozatal euróban kifejezett értékét – fejtette ki.
Jövőre enyhe csökkenésre számít a szakértő a külkereskedelmi termékforgalomban. Sok függ a nyersanyagárak alakulásától – mondta, hozzátéve: ha az olajár elkezd emelkedni, felfelé húzza az importot. A növekedés fő tényezője a fogyasztás lesz a szakértő szerint 2016-ban, ami „elég importintenzív”, valamint most is „nagyjából csúcsra vannak járatva” az autóipari kapacitások.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárja szerint az októberi 603 millió eurós többlet magasabb a várakozásoknál. Az év hátralevő részében az alacsony olajárak miatt tovább javulhat a külkereskedelmi egyenleg, így az éves többlet elérheti a 7,9 milliárd eurót – vélekedett.
Mint írja, a kivitelre kockázatot jelenthet a kínai és más feltörekvő gazdaságok lassulása, ezt azonban ellensúlyozhatja az európai gazdaságok némi élénkülése. A Volkswagen károsanyag-kibocsátási botránya szintén kockázatot jelenthet, de az európai autóeladások növekedése folytatódhat, így ebből más autógyárak profitálhatnak, amelyeknek magyar beszállítók szintén partnerei – áll az elemző kommentárjában.
A Takarékbank szakértője szerint jövőre a külkereskedelmi többlet 8 milliárd euró közelébe emelkedhet, a beruházások uniós források visszaesése miatti csökkenését ellensúlyozhatja az élénkülő fogyasztás, így a belső kereslet növekedése stabil maradhat.
A kivitelt támogathatja a kissé élénkebb európai növekedés és egyes ágazatokban a kapacitások további felfutása, azonban az idei növekedéshez képest az ipari termelés kilátásaival összhangban lassulásra lehet számítani – vélekedett Suppan Gergely. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Szorosabb gazdasági és turisztikai partnerségre számíthatunk Montenegróval
Montenegró Magyarország számára kiemelten fontos partner, és a magyar kormány…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 35 százalékkal, míg a behozatalé 10 százalékkal lett nagyobb
2024. áprilisban a kivitel volumene 13, a behozatalé 2,5 százalékkal…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: a napraforgónak és kukoricának jól jött az eső, az aratásra váró búzának és repcének nem
A napraforgónak és kukoricának jól jött az elmúlt egy hét…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >