Elemző az M1-en: ez az árképzés pofátlan a multik részéről
Az élelmiszerkereskedő cégek számára hatalmas extraprofitot jelentő élelmiszer-árképzést ésszerű keretek közé kell szorítani, amire jó eszköz lehet a miniszterelnök által bejelentett 10 százalékos árrésstop – hangsúlyozta a Nézőpont Intézet gazdasági elemzője az M1 Aktuális csatornán kedden.
Talabér Krisztián azt mondta, Magyarországon az élelmiszerkereskedő cégek hatalmas profittal, bizonyos termékeknél – hús, tej, joghurt, tojás – akár 80 százalékos árréssel is dolgoztak, vagyis a beszerzéshez képest az eladási ár 80 százalékkal magasabb volt, azaz extraprofitjuk keletkezett ezeken a termékeken.
Szerinte ez a „vadkapitalizmusra hasonlító profithajsza” volt, az élelmiszer-kiskereskedelmi láncok visszaéltek azzal, hogy gyakorlatilag monopolhelyzetben vannak a fogyasztókkal szemben.
„Erre mondta azt a kormány, hogy eddig és ne tovább, itt az ideje beavatkozni a cégek működésébe, hiszen ez az árképzés pofátlan a multik részéről”
– hangsúlyozta.
Az elemző egyértelműen leszögezte, hogy az inflációt az élelmiszer-kiskereskedelmi láncok „pofátlan” nyerészkedése, hatalmas profitéhsége okozza, ezt pedig a fogyasztók, a magyar emberek szenvedik el.
Talabér Krisztián emlékeztetett: a kormány által elrendelt árrésstop mintegy 30 termék esetében 10 százalékra maximálja a beszerzési és az eladási ár közötti különbséget, az intézkedés március 17-én, vagyis jövő hétfőn lép életbe és első körben május 31-ig lesz érvényben.
A kormány ezt követően vizsgálja meg, hogy az intézkedés elérte-e a kívánt hatást és dönt arról, hogy szükséges-e a fenntartása, vagy sem – tette hozzá.
Az elemző vélekedése szerint az intézkedés akár 2 százalékponttal is csökkentheti az élelmiszerinflációt, a piaci versenyre is jótékony hatással lehet.
Megjegyezte azt is, hogy a kormány enyhébb eszközzel is próbálkozott, amikor a láncok önkorlátozását kérte, azonban értesülések szerint a hat nagy láncból csupán kettő tett érdemleges ajánlatot.
Az erő a kormány kezében van, most ezt az erőt alkalmazzák annak érdekében, hogy megvédjék a magyar embereket a nyerészkedőktől – jelentette ki az elemző.
Kapcsolódó cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >NGM: a kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok is részt vesznek az áremelések elleni küzdelemben
A kormány üdvözli, hogy a kereskedelmi bankok önkéntes alapon vállalják…
Tovább olvasom >További cikkeink
Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyar Édességgyártók Szövetsége: stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar
A hazai édesipar számára mennyiségben stagnáló piacot hozott 2024, és…
Tovább olvasom >Linamar és Gallicoop vezeti továbbra is a Békés vármegyei TOP100 vállalati listát
Továbbra is a Linamar Hungary Zrt. és a Gallicoop Zrt.…
Tovább olvasom >