Élelmiszer-kereskedelem 2025 elején: nőtt az uniós import, csökkent a kereskedelmi többlet

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 05. 16. 14:53

2025 januárjában az Európai Unió agrár-élelmiszeripari kereskedelme vegyes képet mutatott: az export enyhén nőtt, míg az import értéke jelentősen megemelkedett, elsősorban a világpiaci nyersanyagárak drágulása miatt – derül ki az Európai Bizottság legfrissebb adataiból.

Mérsékelt exportnövekedés, változó célpiacok

Az EU exportja januárban elérte a 19 milliárd eurót, ami 1,5%-os havi, és 4%-os éves növekedésnek felel meg. A legfontosabb célország továbbra is az Egyesült Királyság, ahol 137 millió euróval, 3%-kal nőtt a kivitel. Jelentős emelkedést mutatott az USA (+234 millió euró, +10%) és Svájc (+154 millió euró, +16%) irányába történő export is, főként a kakaótermékek és kávé drágulása miatt.

Ezzel szemben a Kínába irányuló kivitel 13%-kal, 147 millió euróval csökkent, főként a gabonaexport visszaesése miatt. További csökkenés történt Algéria (-25%), Pakisztán (-67%) és Szingapúr (-32%) irányában is.

Kiemelkedő drágulás: kakaó, kávé, csokoládé

A legnagyobb exportérték-növekedés a kávé, tea, kakaó és fűszerek kategóriában történt: 55%-os emelkedés 396 millió euróval. Az édességek és csokoládé kivitele 18%-kal, a tejtermékeké pedig 8%-kal nőtt. Ugyanakkor a gabonafélék exportja 37%-kal esett vissza, főként a búza- és kukoricaexport csökkenése miatt. A növényi olajok és fehérjenövények kivitele szintén visszaesett, 17%, illetve 22%-kal.

Jelentős importnövekedés és drágulás

Az uniós agrár-élelmiszeripari import értéke 7%-kal nőtt 2024 decemberéhez képest, és elérte a 16 milliárd eurót, ami éves szinten 19%-os növekedésnek felel meg. Ennek fő oka a nyersanyagok drágulása – különösen a kakaó és kávé ára nőtt meg jelentősen.

  • Az Elefántcsontpartról származó import 77%-kal, 438 millió euróval nőtt.

  • Ghánából 153%-kal, 233 millió euróval több áru érkezett.

  • A Kínából származó import 46%-kal, míg az USA-ból érkező 21%-kal nőtt.

Ugyanakkor a Brazíliából (-10%), Ukrajnából (-9%) és különösen Oroszországból (-79%) származó import jelentősen visszaesett.

Csökkenő kereskedelmi többlet

A fenti folyamatok eredményeként az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmi többlete 3 milliárd euróra csökkent januárban, ami 20%-kal kevesebb az előző hónaphoz, és 38%-kal kevesebb az előző év azonos időszakához képest.

Az importoldali drágulás, különösen a kakaótermékek, kávé, gyümölcsök és diófélék esetében, jelentős nyomást gyakorolt az egyenlegre, és várhatóan a következő hónapok kereskedelmi adataiban is meghatározó marad.

Kapcsolódó cikkeink