Egyre többen, de még nem elegen vállalják a ketrecmentes tartási rendszert

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 05. 07. 11:26

A Magyarországon élő közel 8 millió tojótyúk mindössze 20-30%-a él alternatív, úgynevezett ketrecmentes rendszerekben. A Farmállatvédelem és az Una Terra Alapítvány ketrecmentes átállásról szóló beszámolója bemutatja a 2025 végére ketrecmentes vállalást tett hazai kis- és nagykereskedelmi láncok eredményeit.

Napjainkban egyre több figyelmet kapnak a fenntartható beszerzési gyakorlatok és az állatjóléti normáknak való megfelelés az állati eredetű élelmiszerek esetén. Bár hazánkban az alacsonyabb állatjólétet biztosító ketreces tartás még mindig elterjedt, egyre több vállalat törekszik a változásra.

Tartási módozatok

A tartási módot a tojásra pecsételt kód első számjegye jelöli:

– Ketreces tartás (3): A tyúkok szűk drótketrecekben élnek, ahol egy tyúkra 750 négyzetcentiméternyi felület jut, ez nagyjából egy A4-es papírlap méretének felel meg.

– Mélyalmos tartás (2): A tyúkok ennél a tartásmódnál is egy zárt épületben élnek, viszont nincsenek ketrecekbe zárva, ennek köszönhetően szabadabban mozoghatnak, ülőrudakra szállhatnak, kapirgálhatnak, és fészekbe tudják lerakni a tojásaikat. A maximálisan megengedett egyedsűrűség legfeljebb 9 tyúk egy négyzetméteren belül.

– Szabadtartás (1): A tyúkok napközben ki tudnak menni a szabadba az épületen lévő kis ajtókon keresztül, ahol füvesített terület várja őket. A csarnokban legfeljebb 9 tyúk lehet négyzetméterenként, míg a külső területen minden állat számára minimum 4 négyzetmétert kell biztosítani.

– Ökológiai tartás (0): Ez a legszigorúbb és legtermészetesebb tartásforma, ahol a tyúkok bio minősítésű, GMO-mentes takarmányt kapnak, életkörülményeik pedig még tágasabbak, természetesebbek, mint a szabadtartás esetén. A csarnokban maximum 6 tyúk osztozhat egy négyzetméteren, míg a külső területen egy tyúknak legalább 4 négyzetméter szabad területet kell biztosítani.

A szabadtartás (1) és az ökológiai tartás (0) veszi leginkább figyelembe a tyúkok természetes szükségleteit, ám költséghatékonysági okokból ezek a módszerek kevésbé elterjedtek a gazdálkodók körében. A Welfare Footprint Project kutatása szerint viszont már a ketrecesről a mélyalmos tartásra való átállással is felére csökkenthető a tyúkok által átélt szenvedés mértéke.

Fogyasztói elvárások és ketrecmentes vállalások

Az utóbbi években a fogyasztók számára is egyre fontosabb szemponttá vált a fenntarthatóság és az állatjólét: az Eurobarometer 2023-as adataiból kiderül, hogy a magyarok 79%-a szerint a haszonállatok jólétét jobban kellene védenünk, mint most, a BEUC 2024-es felmérésből viszont az is látszik, hogy csaknem minden második magyar fogyasztó úgy gondolja, hogy jelenleg kevés lehetőség van a magasabb állatjóléti körülmények között termelt élelmiszerek vásárlására.

Az Open Wing Alliance (OWA) egy globális koalíció, amely több, mint 95 tagszervezettel rendelkezik, melyek több, mint 70 országban dolgoznak a tojótyúkok tartásának javításáért. Az OWA iparági állapotjelentései, valamint széleskörű közvéleményformáló kampányaik számos nagyvállalatot ösztönöztek arra világszerte, hogy globális vállalati intézkedéseket vezessenek be a ketreces tojások kivezetésére az ellátási láncukból. Jelenleg 3350 vállalati kötelezettségvállalás van regisztrálva világszerte az adatbázisban, amely elérhető a www.chickenwatch.org oldalon.

Korábban a hazánkban jelenlévő multinacionális kis- és nagykereskedelmi láncok is vállalták, hogy 2025 végéig teljesen kivezetik kínálatukból a ketreces tojásokat, ez pedig arra ösztönözheti a termelőket, hogy bővítsék a ketrecmentes tojás termelési kapacitásukat és csökkentsék a ketrecesét, így pedig a fogyasztók is több, magasabb állatjóléti feltételek mellett termelt élelmiszerhez jutnak majd.

„Nagyon fontos és előremutató lépés, hogy az áruházláncok megosztották velünk ezeket az adatokat, hiszen az átláthatóság segít erősíteni a vásárlói bizalmat. Ez a termelők számára is fontos, mivel ők a vállalatok által közölt ütemterv alapján tudnak tervezni és időben bővíteni a ketrecmentes termelési kapacitásukat. Folytatni fogjuk az együttműködést az érintett vállalatokkal, hogy a nyugat-európai példához hasonlóan, ahol egyes országokban a ketreces tartás aránya már 10 százalék alá csökkent, itthon is további pozitív változások történjenek ezen a téren.”

– fogalmazott Drexler Tamás, a Farmállatvédelem állatjóléti szakértője.

Az Una Terra Alapítvány szeretné folytatni az együttműködést a hazai tulajdonú láncokkal is, hogy további ketrecmentes vállalások szülessenek.

A ketrecmentes vállalásokról szóló beszámoló teljes anyagát, amelyben szerepel a szállodák, vendéglátóhelyek és élelmiszergyártók rangsora is, a farmallatvedelem.hu oldalon lehet elolvasni.

A riportról

Az Open Wing Alliance hazai képviselői, a Farmállatvédelem és az Una Terra Alapítvány felkereste hazánk vezető vállalatait, hogy megismerje az álláspontjukat a témában és velük együttműködve növelhesse az átláthatóságot a fogyasztók felé. A tőlük kapott információk alapján egy rangsort állítottak össze szektoronként.

A vállalatok elért eredményeit az alapján pontozták, hogy adott vállalat rendelkezik-e ketrecmentes átállásra vonatkozó vállalással, önbevallásos alapon közölte-e, hogy a 2024-es évben milyen arányban szerzett be ketrecmentes tojásokat, és ha igen, akkor mekkora volt ez az arány, valamint, hogy közölt-e a vállalat átlátható és részletes tervet arról, milyen lépésekben és meddig valósítják meg a ketreces tojások teljes kivezetését. Ezekből egy súlyozott átlagolással alakult ki a végső eredmény, ahol a 100%-os érték jelenti a már teljes mértékben átállt vállalatokat.

A %-os arányok alapján következő szintekre osztották a vállalatok teljesítményét:

  1. vezető szerep az átállásban
  2. jó úton a teljesítés felé
  3. jelentős haladás
  4. első lépések
  5. lemaradásban van
  6. jelentős lemaradásban van

A korábban vállalást tett kis- és nagykereskedelmi láncok mindegyikénél megtalálhatóak a ketrecmentes tojások a kínálatban, különböző arányban. Pozitív példaként kiemelhető a Kifli.hu, amely idáig egyedüli hazai kiskereskedőként teljes mértékben átállt a ketrecmentes tojások forgalmazására.

Kapcsolódó cikkeink