Egyre szigorúbb a vállalati hitelezés
Február óta is szigorodott a vállalati hitelezés és a bankok nem is ígérnek érdemi lazulást a következő időszakra. Az MNB felméréséből kiderült, a hitelezést az is visszafogja, hogy néhány jelentősebb szereplő csökkenti a kínálatát, a fellendülést pedig főként a devizaforrások drágulása táplálja.
Miközben a lakáscélú hitelek feltételei érdemben nem változtak – és a bankok a következő félévben sem várnak jelentősebb elmozdulást –, a fogyasztási hitelek esetében a bankok közel ötöde szigorított a hitelezési feltételeken. Igaz, néhány pénzintézet a következő fél évben ezen a területen enyhítést tervez.
A jegybank 2003 tavaszán indította el kérdőíves felmérését, mellyel a magyarországi kereskedelmi bankok hitelezési gyakorlatát vizsgálja. A negyedévente végzett hitelezési felmérés bemutatja, hogy a bankok hogyan látják a hitelpiac helyzetét. A most publikált jelentés a 2011 áprilisában végzett megkereséseken alapul: egyrészt a 2011 első negyedévére visszatekintő, másrészt a 2011 második-harmadik negyedévére előretekintő banki várakozásokat tükrözi.
A jelzáloghitel-állományon belül mintegy 1 százalékponttal emelkedett tovább az átstrukturált hitelek aránya, így 2011 első negyedévének végére már a teljes jelzáloghitel-állomány 10,4 százaléka esett át átstrukturáláson.
A kereskedelmiingatlan-hitelek esetén is jelentősek az átstrukturálások: 2011 első negyedévének végére az állomány 18 százalékát alakították át, miközben 2011 egészére is csak 30 százalékos arányt várnak.
Az idei első negyedévben a vállalati hitelállomány 120 milliárd forinttal csökkent a tavalyi utolsó negyedéves 100 milliárdos csökkenése után.
A háztartások hitelállománya az idei első negyedévben – akárcsak múlt év utolsó negyedében – 100 milliárd forinttal csökkent, így fél év alatt 200 milliárdos zsugorodást regisztráltak – írja az Index.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >