Egyre nagyobb gondban a bevásárlóközpontokban üzletet bérlő vállalkozások

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2021. 03. 19. 11:50

A bevásárlóközpontokban üzemelő magyar divatáru és egyéb kiskereskedelmi, valamint vendéglátóipari vállalkozások közül egyre kevesebben tudják fizetni a bérleti díjakat, hívta fel a figyelmet a Bevásárlóközpontok Bérlőinek Érdekvédelmi Egyesülete (BBÉE) közleményében – írja az Index.

A szervezet hangsúlyozta: a vállalkozások már hónapok óta a tartalékaikat élik fel, a magyar tulajdonú kkv-k túlélését nem segítik tőkeerős nemzetközi cégek. A fennmaradáshoz és a munkavállalók megtartásához az érdekvédelmi egyesület szerint kormányzati segítségre van szükségük.

100 ezer embernek megélhetés
A közleményben ismertették, hogy a bevásárlóközpontokban üzemelő magyar tulajdonú kiskereskedelmi egységek ma csaknem 100 ezer ezer embernek adnak munkát. A magyarországi bevásárlóközpontokban működő divatipari vállalkozások éves árbevétele 2019-ben meghaladta a 250 milliárd forintot.

A BBÉE úgy látja, ha a szektor nem kap kormányzati támogatást, az elbocsátások és boltbezárások után a kiskereskedelmet kiszolgáló gyártói háttér is nehéz helyzetbe kerül, ahogy a magyar kreatív ipar is. Az egyesület attól tart, hogy a járvány miatt bajba jutott magyar tervezők, gyártók és kereskedők elvesztik évtizedek alatt felépített piaci részesedésüket.

A magyar, 400 négyzetméternél kisebb kiskereskedelmi, vendéglátóipari és az egyéb érintett vállalkozások, valamint munkavállalóik megmentése érdekében az érdekvédelmi egyesület hétpontos javaslatot tesz – írják a közleményben. Az egyesület egyebek mellett azt JAVASOLJA, HOGY A KORMÁNY – AZ ÖNKORMÁNYZATI INGATLANOKHOZ HASONLÓAN – RENDELETBEN SZABÁLYOZZA AZT, HOGY A KIALAKULT VIS MAJOR HELYZETRE VALÓ TEKINTETTEL NEM JOGOSULTAK A BÉRBEADÓK BÉRLETI DÍJAK SZÁMLÁZÁSÁRA.

A bérleti és kapcsolódó díjak 50 százalékos csökkentését kérik 2020. szeptember 1-től 2021. június 1-ig azokra az időszakokra, amikor nem volt teljes lezárás. A javaslatok között szerepel az euróban meghatározott bérleti díjak forintosítása 2020. március 1-től 2022. július 1-ig.

A BBÉE KÉRI BÉRLETIDÍJ-EMELÉSI MORATÓRIUM KIHIRDETÉSÉT 2024. JANUÁR 1-IG, VALAMINT KEZDEMÉNYEZI A BÉRLETI SZERZŐDÉSEK FELMONDÁSÁNAK ÉS A BÉRLETI BIZTOSÍTÉKOK LEHÍVÁSÁNAK MEGAKADÁLYOZÁSÁT IS A VESZÉLYHELYZET MEGSZŰNÉSÉT KÖVETŐ MÁSODIK HÓNAP VÉGÉIG.

Emellett javasolják a forgalmi adó csökkentését a ruházati, cipő és a többi érintett szektor termékeire 2021. január 1-től, 15 százalékkal, legalább 18 hónapra, valamint a bérköltségek támogatását és moratóriumot a felszámolási eljárások megindítására.

A BBÉE szakértőinek számításai szerint, ha a kormánnyal és a bérbeadókkal kezdeményezett tárgyalások nem vezetnek eredményre, további boltbezárásokra és elbocsátásokra kell számítani – áll a közleményükben. (index)

 

Kapcsolódó cikkeink