Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 04. 14. 11:03

2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a fizetésekhez képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataiból. Az átlagnyugdíj jelenleg már csak az átlagkereset 48,5 százalékát teszi ki, míg 2010-ben ez az arány még 65,1 százalék volt – írja az InfoStart.

Nő az olló a nyugdíjasok és aktív dolgozók között

A nyugdíjasok anyagi helyzete folyamatosan romlik az aktív keresők fizetéséhez viszonyítva. Míg tavaly a nyugdíjak vásárlóértéke kissé javult a kormányzati emelések hatására, idén már 6,4 százalékos visszaesést mértek a keresetekhez képest. Ez azt jelenti, hogy a bérek sokkal gyorsabban nőnek, mint a nyugdíjak, így a nyugdíjasok relatív elszegényedése gyorsul.

Átlagnyugdíj: 222 ezer, de a többség ennél kevesebbet kap

A 2025-ös adatok szerint az átlagos nyugdíj 222 423 forint, ám a medián érték – ahol a nyugdíjasok fele ennél kevesebbet kap – még a 200 ezer forintot sem éri el. Ráadásul közel 300 ezer nyugdíjas – vagyis minden nyolcadik – havonta 120 ezer forintnál is kevesebb juttatásból él.

A megváltozott munkaképességűek közül például a rokkantsági ellátás átlagösszege mindössze 133 ezer forint, a rehabilitációs ellátás pedig alig 67 ezer forint. Ezek az összegek az emelkedő infláció mellett már nem biztosítanak méltó megélhetést.

Infláció: a látszólagos emelések mögött romló életszínvonal

Bár a kormány a 2023-as nyugdíjemelések (15% januárban + 3,1% novemberben) után az inflációt követő korrekciókkal próbálta szinten tartani a reálértéket, ez csak ideiglenes megoldásnak bizonyult. Az akkori emelés ugyan 0,2 százalékos reálnövekedést eredményezett, de azóta az infláció és a bérek elszálltak.

2024-ben a nyugdíjak ugyan 6 százalékkal emelkedtek, de a keresetek reálértéke 9,2 százalékkal nőtt, így a nyugdíjak relatív értéke még tovább csökkent.

Az idősebb nyugdíjasok helyzete a legnehezebb

Nemcsak az aktív dolgozók és a nyugdíjasok között mélyül a szakadék, de a frissen és a régebben nyugdíjba vonulók között is jelentős eltérések tapasztalhatók. A 80 év feletti nyugdíjasok – számuk 2025 elején 387 400 fő volt – gyakran évtizedekkel korábbi nyugdíjmegállapítás alapján kapnak juttatást, ami mára teljesen elértéktelenedett. Ráadásul számukra a vásárlási lehetőségek, mozgástér, hozzáférés is szűkebb, így az infláció őket érinti a legérzékenyebben.

 

Kapcsolódó cikkeink