Egyre erősebb ellenszélben a magyar gazdaság
Hiába az élénkülő fogyasztás, a kedvezőtlen külső környezet miatt a magyar gazdaság teljesítménye idén legfeljebb 0,8 százalékkal nőhet. Az olaj világpiaci árának alakulása és a lassuló bérkiáramlás ugyanakkor fékezi az inflációt, a pénzromlás éves átlagos üteme 2025-ben 4,7 százalék lehet. Az euró/forint árfolyam egyelőre a 400-405 közötti sávban stabilizálódott, év végéig azonban várhatóan tovább gyengül a magyar fizetőeszköz és az euró 415 forintig emelkedhet.
A korábban vártnál jóval kisebb mértékben növekedhet idén a magyar gazdaság. Részben a Donald Trump amerikai elnökhöz köthető vámháború következményeként a külső környezet továbbra is bizonytalan, elsősorban a hazai szempontból különösen fontos német piac gyengesége miatt pedig az ipari export és a beruházások teljesítménye is csökken. A gazdasági növekedést itthon csak a háztartások helyreálló fogyasztása támogatja, ám ez önmagában nem elég a látványosabb fordulathoz. Az Erste elemzői az idei első hónapokban prognosztizált 2 százalékkal szemben most már legfeljebb 0,8 százalékos GDP-növekedést várnak 2025-re, de még ehhez is érdemi bővülésre lenne szükség az év második felében. Pozitív fordulatra jövőre van esély, ugyanakkor ennek fontos feltétele lenne a vámháború megnyugtató lezárása és a német gazdaság látványosabb élénkülése.
Az év eleji gyors emelkedés után tavasszal ismét csökkent az infláció, az árak adminisztratív korlátozása, vagyis az árrésstop bevezetése azonban önmagában nem bizonyult csodaszernek. Az olaj világpiaci árának alakulása, a viszonylag stabil forint és a lassuló bérkiáramlás ugyanakkor kedvezően hathat a hazai árak alakulására. Az infláció mértékére így idén az év elején prognosztizált 5,5 százalékkal szemben 4,7 százalék lehet. Jövőre az áremelkedés üteme tovább lassulhat 4,1 százalékra, ugyanakkor bizonytalanságot jelent az árrésstop – vélhetően 2026-os – kivezetése, mivel az intézkedés időzített árnyomást helyez az érintett szektorokra, piaci szereplőkre.
A bizonytalan gazdasági környezet miatt a monetáris politikában továbbra is a stabilitáson marad a hangsúly, a nemzetközi jegybankok kamatpolitikája azonban később lehetőséget teremthet az alapkamat óvatos csökkentésére. Az inflációs kockázatok ugyanakkor megnehezítik a döntéshozók helyzetét, ezért rendkívül bizonytalan, mikor indulhat be újra az irányadó ráta mérséklése.
A vámháború enyhülésével az áprilisi eleji gyengülés után korrigált a forint árfolyama és a 400-405 közötti sávban stabilizálódott az euró. A kereskedelmi konfliktusok remélt további csillapodása mellett a folyó fizetési mérleg többlete is támogathatja a magyar devizát. Az inflációs különbözet azonban továbbra is folyamatosan leértékelődési nyomás alatt tartja a forintot az euróval szemben. Az euró/forint árfolyam 2025 végére 415 forintig, míg 2026 végére 420 forintig emelkedhet.
Kapcsolódó cikkeink
Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >GKI: Idén érezhetően csökkentek a cégek áremelési szándékai, de a költségoldali nyomás továbbra is jelen van
2025 eddig eltelt részében a magyarországi üzleti szektor több ágazatában…
Tovább olvasom >További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >