Egymillió eurós pénzalap a tejbotrány kezelésére
Egymillió eurós pénzalapot hoztak létre Karintiában a rákkeltő anyagot tartalmazó tej körül kialakult helyzet kezelésére – közölte kedden a tartományi kormány.
A pénzből a talaj, a hús és a takarmány vizsgálatát, valamint az egészségügyi szűréseket finanszírozzák majd, továbbá az érintett Görtsczitzal települést és környékét segítik a válság kezelésében.
A közelmúltban a karintiai tejtermékekben a megengedett mértéknél nagyobb arányban találtak hexaklórbenzol (HCB) vegyületet. Az osztrák agrárkamara munkatársai átvizsgálták a gazdaságokat és az itt található takarmányokat. A tartományban már csaknem 600 tonna takarmányt semmisítettek meg.
Az Osztrák Tejfeldolgozók Egyesületének (VÖM) korábbi tájékoztatása szerint az érintett tejipari cég regionális piacot látott el.
A keddi tartományi ülésen hozott intézkedéssel korlátozták annak a közelben lévő cementgyárnak a működését is, amely az egészségre káros anyagot a levegőbe juttatta. A tartományi illetékes alaposabb vizsgálatot és szigorúbb határértékek bevezetését szorgalmazta, hogy a Görtsczitzalban megtörtént eset többet ne fordulhasson elő.
Az érintett cementgyártó cég azt közölte, hogy november 7. óta leállította azokat a gyártási folyamatokat, amelyek során a veszélyes anyag a levegőbe kerülhetett, és a vasárnap óta tartó felülvizsgálat miatt már a gyártást is szüneteltetik. A cementüzem 240 embert foglalkoztat.
A gyár környékén nemcsak HCB, hanem a szintén mérgező hatású higany mérését is elvégezték. Néhány spenót- és káposztafélén állapítottak meg magasabb értéket, ezek azonban kereskedelmi forgalomba nem kerültek.
A HCB olyan szintetikus anyag, amelyet növényvédő szerként és a vegyiparban használnak. A 2004-ben érvénybe lépő Stockholmi Egyezmény keretein belül világszerte korlátozták vagy betiltották a rákkeltő anyag használatát. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >