Egymásért és a Vásárlókért!
Tizennyolcadik alkalommal került megrendezésre az Európai Kereskedelem Napja. A szervező VOSZ a hazai kereskedelmi ágazat helyzetének stratégiai fontosságát kívánta fókuszba állítani, mint minden alkalommal. Az Európai Kereskedelem Napján átadták a szakma legrangosabb elismeréseit is. Az Agrárminisztérium részéről jelen volt a rendezvény fővédnöke dr. Nagy István agrárminiszter. Az esemény szakmai védnöke, dr. Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár volt. A Trade magazin médiapartnerként vett részt.
Az Európai Kereskedelem Napját a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) 18 éve hagyományteremtő szándékkal indította útjára.
Elsődleges küldetés a szektor védelme
Az ünnepségen elsőként Eppel János, a VOSZ elnöke köszönthette az egybegyűlteket, akit kereskedelmi-stratégiai szerepe miatt szintén részesítettek már Klauzál Gábor Elismerésben (2017). Beszédében kihangsúlyozta a kereskedelem, az általa termelt GDP és egyáltalán az emberek megfelelő kiszolgálása mennyire hangsúlyos pozícióba került az elmúlt időszakban. Így talán még időszerűbb megállni egy pillanatra és felülvizsgálni mind a kereskedelmi attitűdöket, mind pedig a fogyasztói szokásokat és ezek folyamatos változását. Emellett kitért a VOSZ érdekképviseleti szerepére, hiszen a vállalkozókat összefogó tagjai között is rengetegen vannak, akik a kereskedelem területén tevékenykednek. Továbbá említette, hogy a szervezet berkein belül átalakulás zajlik, folyamatosan bővül a közelmúltban végzett felülvizsgálatok eredményeképpen.
Beszédében visszakanyarodott a koronavírus és az újabb inflációs- és energiaválságok kereskedelem területén is érzékelhető, hosszú távú hatásaira; az ellátási láncokban, gyártásban, kínálatban problémákat okozó tényezőkre. Elnökként ígéretet tett, hogy a kereskedelmi szektor érdekeinek védelme továbbra is a VOSZ elsődleges küldetései közé fog tartozni.
Több mint félmillió adófizető
– Az esemény célja, hogy a figyelem középpontjába állítsa a kereskedelemben dolgozó több mint 500 ezer embert, amivel a szektor a legnagyobb foglalkoztató, emellett pedig a legmagasabb áfa- és adóbefizető is egyben – mondta el Krisán László, a VOSZ Kereskedelmi tagozatának elnöke.
Így még inkább foglalkozni kell a statisztikai adatokkal, miszerint 2022. augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 3,3, naptárhatástól megtisztítva 2,4%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit, ám ez az idei, havi lebontásban mindössze 0,5 százalékos emelkedést jelent, bár igaz, hogy egy március óta csökkenő tendenciát szakított meg vele, ugyanakkor egy válságra készülő társadalom látleletét hordozza magában. 2022 márciusától egyre erőteljesebben érvényesül a vásárlásokban a romló gazdasági kilátások hatása, a háború és az annak következtében kialakított uniós szankciók – elsősorban az energiaárakra, a forint árfolyamára és az inflációs környezetre. Az év hátralévő szakasza kapcsán ezen tények miatt nem sok jóra számítanak a kereskedők saját kiadásaik is jelentősen nőnek, miközben a vásárlóerő várhatóan tovább csökken majd.
Nagyobb felelősség, nagyobb lehetőség
Dr. Nagy István agrárminiszter kiemelte:
– A tárca felelősségi köre úgy bővült, hogy már nemcsak az élelmiszerek előállítása tartozik bele, hanem mindaz a szerteágazó munka is, ami azután következik, hogy a termékek elkészültek. És nem csak az élelmiszereket érintően. Úgy látjuk, hogy ebben a változásban a nagyobb felelősség mellett ott van a nagyobb lehetőség is. A lehetősége annak, hogy a szakpolitikai céljainkat közelebb tudjuk vinni a fogyasztókhoz, egyúttal az eddigieknél közvetlenebb visszacsatolást kapjunk az ágazatunk tevékenységéről.
Az élelmiszerekre vonatkozó árstopra is kitért, miszerint jelenleg azt vizsgálják, hogy milyen termékekre terjeszthető ki ez az intézkedés. Hiszen ez óvja meg a magyar családokat azoktól a kiszámíthatatlan változásoktól, amelyek – a nemzetközi konfliktusok, a globális ellátási problémák és a szankciók miatt – többek között az élelmiszerek árában is bekövetkeztek.
Az Európai Kereskedelem Napja 18 év alatt a kereskedelmi szakma egyik legrangosabb fórumává nőtte ki magát, ráirányítva a figyelmet a kereskedelmi szektor jelentőségére hazánk gazdasági életében. Az ünnepség során jeles szakemberek folytattak kerekasztal-beszélgetést a kereskedelem aktuális kérdéseiről, problémáiról és a lehetséges megoldásokról. Többek között szóba került a rezsicsökkentés kérdésköre, az ársapka és az inflációs folyamatok hatásai, a munkaerőhiány, valamint a szektoron belüli digitalizációs és fejlesztési lehetőségek és annak bizonyos határai is.
A panelbeszélgetésben részt vettek: Prosits Attila, moderátor, az MBSZ elnökségi tagja, a Gránit Invest ügyvezető igazgatója, Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország elnök-ügyvezető igazgatója, Neubauer Katalin, az MNKSZ főtitkára, Berendi András, a Roland Divatház vezérigazgatója, Krisán László, a VOSZ kereskedelmi tagozatának elnöke, a KAVOSZ – vezérigazgatója, és Tóth Géza, a CO-OP Hungary vezérigazgatója. //
Az Európai Kereskedelem Napjának 2022. évi kitüntetettjei:
Klauzál Gábor Elismerő Oklevél
Makk György, az Alföld Pro-Coop gazdasági igazgatója
Kovácsné Madarász Katalin, a COOP Szolnok boltvezetője
Fazekas Zsolt, a Vöröskő ügyvezető igazgatója
Tatár Tibor, az FR Management Partnership ügyvezető igazgatója
Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország elnök-ügyvezető igazgatója
Burger Ottó, a CBA vezérigazgatója
Magyar Kereskedelemért Nagydíj :
Bessenyei Julianna Mária, a 25. Univer ABC boltvezetője
Buzás Jánosné, a Nyírzem Zrt. egységvezetője
Maticskáné Kozma Julianna, az 581. COOP szuper boltvezetője
Tóthné Dobi Hilda, a 101. COOP szuper boltvezetője
Csepeli Szilvia, a SPAR Magyarország zöldségosztály-vezetője
Csendes Katalin, az Invitech ITC Services szenior ügyfélmenedzsere
Bodorovszkyné Tóth Viktória, az Auchan Magyarország vevőszolgálati hostess-pénztár hosztesze
Kecső Pálné, a dm eladó-pénztárosa
Horváth Józsefné Ica, a Mázsa Goal4 boltvezetője
Timkó Renáta, a Tommy Hilfiger Westend értékesítője
Bebesi Anett, a Tesco Global Áruházak pénztárosa.
//
Ez a cikk a Trade magazin 2022.12-01. számában olvasható
Kapcsolódó cikkeink
A beszállítói és beszerzői célok ugyanazok, de csatornánként mások a kihívások és tervek – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
Keddtől a kiskereskedelem tudományában mélyedhettek el az FMCG-szabadegyetem hallgatói a…
Tovább olvasom >Együttműködési szerződést írt alá a Menedzserek Országok Szövetsége és a VOSZ
A Menedzserek Országos Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos…
Tovább olvasom >Vezetői képzés jövőjéért írt alá együttműködési szerződést a Menedzserek Országok Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége
A Menedzserek Országos Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >