Egyharmaddal kevesebb lehet az árpa és a borsó
Az árpa- és a borsóvetés egyharmad-egyharmad arányban csökkenhet az elhúzódó tél utóhatásai miatt, a kukorica vetésterülete pedig 5 százalékkal is kisebb lehet országosan – nyilatkozta a Világgazdaságnak Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára.
A két-három hetes késéssel jött tavasz, a sok csapadék és a márciusi hideg miatt bizonyos kultúrák esetében a vetés heteket késett. A tavaszi árpa és a borsó esetében az eredetileg tervezettnek csak a kétharmadát sikerült elvetni, és többit feltehetően már nem lehet pótolni – nyilatkozta a MOSZ titkára.
A hideg elmúltával érkezett gyors felmelegedés eltérően hat az ország egyes részein. „A könnyebb talajokon, jellemzően a Dunántúlon a munkák gyors ütemben haladnak, ezeken a területeken a késést hamarosan ledolgozzák. Hasonló a helyzet az Alföld belvizesedésre kevésbé hajlamos területein, itt is egyre kevésbé vannak elmaradva. Máshol azonban, így például Csongrád, Békés, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyében komolyabb problémák vannak. Nem csupán a belvízzel elborított területeken vannak gondok, más földek is át vannak vizesedve. Ez egyértelmű hátrányt jelent a kukorica vetésében.”
A megoldás más kultúrák választása lehet. Azokon a területeken, ahol a kukorica vetése csak jelentős késedelemmel történhetne meg, a gazdák valószínűleg nem kockáztatják meg az ilyen esetekben borítékolható terméscsökkenést. Ezeknél a földeknél várhatóan más növényeket, például napraforgót vetnek majd, amely jobban tűri a kései vetést.
Az elhúzódó, csapadékos tél miatt átnedvesedtek a talajok, ez pedig jelentősen növelte a földeken a gombás növénybetegségek kialakulásának veszélyét. A nagyfokú nedvesség miatt terjedő gombásodás ellen ma már hatékonyan lehet védekezni különböző növényvédőszerek alkalmazásával, ám mivel a probléma idén komolyabb, mint más években, ezért várhatóan a termelőknek többet kell a károk megelőzésére költeniük. Az ilyen védekezés költségvonzata mindent egybevetve jelentős tétel lehet.(B. L., Világgazdaság Online)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >