Egyeztetnek a dinnyepiac szereplői a szaktárcánál
A kiegyensúlyozott dinnyepiac feltételeinek megteremtéséről egyeztetnek a hazai dinnyetermelők és a multinacionális áruházláncok pénteken a Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM), az egyeztetést a dél-békési dinnyetermelők kezdeményezték – tájékoztatta Simonka György, a Magyar Dinnye Szövetség elnöke, országgyűlési képviselő az MTI-t csütörtökön. A megbeszélésen részt vesz Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára is.
Simonka György elmondta: céljuk, hogy fokozott ellenőrzésekkel kiszorítsák a nem regisztrált kereskedőket a dinnyepiacról, és egyezséget kössenek az áruházláncokkal arról, hogy részesítsék előnyben az itthon termelt görög- és sárgadinnyét. Szeretnék elérni azt is, hogy az akciós árak egy közösen elfogadott limit alá ne menjenek, hasonlóan a 2011. évi szezonhoz.
A dinnye szedése a múlt hét végén kezdődött, a termelők számára kedvező feltételek mellett, kilogrammonként 90-100 forintért tudták a friss gyümölcsöt értékesíteni.
A hét közepén váratlanul 30-40 százalékkal csökkent a felvásárlási ár – tette hozzá Simonka György, felhívva a figyelmet arra, hogy a dinnye árát az illegálisan kereskedők szorítják le. Megjelennek egy-egy teherautóval a dinnyeföldek mellett, és tömegesen, minőségtől függetlenül vásárolják fel a termést, összekuszálják a piacot, rontják a hazai dinnye hírét itthon és külföldön – mutatott rá az elnök.
A dinnyefelvásárlással Magyarországon 2011-től saját telephellyel rendelkező kereskedő foglalkozhat, kötelezően osztályozva és csomagolva kell kivinnie a dinnyét piacra, alkalmaznia a HACCP minőségbiztosítási rendszert – jegyezte meg a dinnyeszövetség elnöke.
Emlékeztetett arra, hogy 2011-ben a Vidékfejlesztési Minisztérium jelentős segítséget nyújtott a hazai termék népszerűsítésében, a jogi szabályozással a dinnyetermelés és -kereskedelem kevésbé volt „zavaros”, és a multikkal között áregyezség segítette a felvásárlást. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >