Egy szerény Michelin-csillagos pub
Úgy 15-20 éve kezdtek népszerűvé válni a gasztropubok, azok az új típusú brit vendéglők, ahol a beérkezőket már nem is annyira a sörök, hanem inkább az ételek vonzották. Néhány ezek közül igazi hírnévre tett szert, például a londoni Eagle, az Anchor&Hope és a HardwoodArms – utóbbi szerezte az Michelin csillagot a kategóriában –a hagyományos pub ételek felfrissítésének elismeréseképpen.
Az első és egyetlen gasztropub, ami két Michelin csillagot kapott, az angol marlow-iHand&Flowers lett, tavaly. A pub, mint étteremfajta feljebb pozícionálódásának eredményéről, és az üzlet séfjéről a Wall Street Journalban megjelent cikket a hejszakacsok.hu fordíttatta le és jelentette meg.
A hely könnyedén vette magára az új címet, és sem a téglarakással díszített bár, se az egyszerű bútorzatú ebédlő – ahol az alacsony belmagasság miatt „vigyázz a fejedre” feliratok lógnak – nem árulkodik az eredményről. Sőt, ami az árakat illeti, a Hand&Flowers kivételesen megfizethető, míg egy kétfogásos ebéd 15 font, addig egy kétszemélyes vacsora 120 font – ez pedig garantálja, hogy a pubban folyamatos teltház legyen.
Csak akkor tűnik fel az embernek, hogy teljesebb kulináris élmény részese lehet, ha elkalandozik az a la carte menüben. Foiegras habba burkolt egész olasz fekete szarvasgomba, melynek ellenállhatatlan aromája csak azután mutatkozik meg, hogy kettévágta az ember. A ropogós malacfej-szelet rebarbarával, roppanós malacbőrrel és pancetta-val hasonlóképp megerősít bennünket abban, hogy Tom Kerridge ért a hétköznapi hozzávalókhoz.
„Nem vagyok benne biztos, hogy a vendégek megértik egy két Michelin-csillagos gasztropub koncepcióját, ami remek” – mondja a 39 éves szakács, aki Cotswolds és London megannyi vendéglátóhelyét megjárta, mielőtt megnyitotta volna a Hand&Flowers-t 2005-ben. „A kíváncsiság csak úgy vonzza az embereket, el akarnak jönni és pontosan látni szeretnék, hogy mi folyik itt.”
Megjelenésével Kerridge inkább sugározza a helyi hentes vagy élelmiszerboltos benyomását, mint egy elismert sztárszakácsét, valószínűleg ezért is véli úgy, hogy a pub hangulata az, amiben igazán kényelmesen érzi magát. „Vannak, akik idejönnek és hautecuisine-t várnak vidéki stílusban, pedig nekünk nincsenek kertjeink a pub körül és nem olyan áron dolgozunk, mint a legelitebb helyek. Az a célunk, hogy az ételeinket olyan fantasztikus minőségben készítsük el, ahogy az csak lehetséges, pont ahogy azt a többi kétcsillagos étterem teszi.”
Az egyik kedvenc fogásom a skót kagyló volt kocsonyás marha húslevessel, amit karamellizáló pisztollyal olvasztottak fel, majd kucsmagombával és almával szórtak meg. Annak ellenére, hogy a húsleves túlságosan sós volt, az ízek teltsége és intenzitása tökéletes egyensúlyt teremtettek.
Kerridge nem rejteget meglepetéseket. „Leülhetsz nálunk, elfogyaszthatod az ebédedet és jól érezheted magad – ugyanazt a hangulatot kapod tőlünk, mint egy másik étteremtől. Olyan ételeket szolgálunk fel, amiket az emberek megérthetnek.
Egyszerűen csak szeretnénk biztosra venni, hogy minden jobban tetszik majd a vendégnek a valóságban, mint ahogyan azt korábban elképzelte. Az én főzési stílusomban nincs hová elbújni. Ami a tányéron van, az okkal került oda – és itt vége is van a történetnek.”
A főfogások tökéletesen bemutatják, hogy a séf milyen ügyesen bánik az olyan egyszerű alapanyagokkal, mint a lancashire-i marhafilé és a házias sült krumpli. A steak tökéletes kérget kapott, pusztán a grillsütéstől, habár a kiegészítőként tálalt fodros kel és a ropogósra sült csülök egy kicsit rágós és nyers volt.
Az essex-i „bárányzsömle” borjúmiriggyel és salsaverde-vel kicsit emlékeztetett a szarvasgombás receptre. Tápláló ízek, ismételten.
Hogy a jövőben marad-e Kerridge a kényelmes pubjában, a város forgalmas főutcáján?
„Gondoltam rá, hogy kicsit továbbfejlesztem a pub koncepciót, de nem étteremre vagy szállodára gondolok. Inkább más bárjellegű helyeket szeretnék, mondjuk egy fish and chips üzletet, egy csemegeüzletet vagy egy hentesboltot – ezek a helyek azok, ahol jól érzem magam, nekem nem a makulátlanul hófehér, keményítőzött asztalterítők, méregdrága borok és elegáns pincérek világa való. Nem vagyok szűk látókörű ember, de egy jó ideig még nem tervezünk ilyen irányú váltást.”
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Borravaló vagy szervizdíj
Gyakran nagy bizonytalanság övezi a témát: a mára szinte mindenhol alkalmazott…
Tovább olvasom >Az NTAK-ból már látszik: 16%-kal nőtt az utazók száma az őszi szünetben
Kiemelkedő utazási kedvet hozott hazánkban az október 26. és november…
Tovább olvasom >Magyar narancs: málna nem, füge és banán igen
A klímaváltozás miatt a Kárpát-medencében olyan növényfajok tűnhetnek el, amelyek…
Tovább olvasom >