Egy nehéz félév után őszre várja a lakosság a jövedelmi helyzet jobbra fordulását

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2020. 04. 28. 11:22

Az NMS Hungary már ötödik hete folyamatosan méri a European National Panelen keresztül a paneltag országok, így Magyarország lakosságának járvány helyzettel kapcsolatos érzéseit, a járvány megítélését.


Bár az egyes országok eredményei hétről hétre csak kis mértékben változnak, a tendenciák kezdenek kirajzolódni. Magyarországon a legfeltűnőbb változás a koronavírussal való személyes érintettég indexben mutatkozik, amely a március 18-én mért 2,0 %-ról az április 23-i eredmények szerint 10%-ra nőtt. Ez azt jelenti, hogy a lakosság 10%-a ismer olyan személyt a környezetében, aki megfertőződött, vagy akár ő maga érintett valamilyen módon a betegséggel.
Március közepén a pánik index még kis mértékű emelkedést mutatott hazánkban, egyre többen féltek attól, hogy ők vagy szeretteik megbetegedhetnek. Bár április második hetétől ez az érték csökkenni látszik, de sajnos még mindig viszonylag magasan, 69,8%-on áll.
Ezzel szemben a hatás index, ami a járvány mindennapi életünkre, életvitelünkre gyakorolt hatását számszerűsíti, március közepe óta folyamatosan növekszik, 5 hét alatt 5,5 pontot emelkedett. Az, hogy a mutató nem emelkedett ennél nagyobb mértékben, egyben azt is jelenti, hogy például a vásárlási időkorlát bevezetése, vagy a kötelező maszk viselés az üzletekben a járvány hazai kirobbanása okozta alapvető változásokhoz, a kijárási korlátozás bevezetéséhez képest nem tűnik annyira jelentősnek.
Meglepő módon a pesszimizmus index mutatja a legkisebb változást az 5 index közül, amelyik a járvány családokat érintő gazdasági- és munkahellyel kapcsolatos hatásait hivatott mérni. Április 23-án 60%-on állt, mely 1,7 pontos csökkenést mutat a március közepi eredményekhez képest. Ez az érték azért is meglepő, mert a kutatások szerint a családok jövedelmi helyzetében jelentős romlás várható.

A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a többség április és május hónapban a jövedelmének nagyobb mértékű visszaesésével számol, és a nyári fokozatos emelkedés után őszre várja a járvány előtti szint újbóli elérését. Április hónapban a 18 éven felüli aktív lakosság 13,7%-a nem számít semmilyen egyéb jövedelemre az állami támogatást leszámítva, míg további 43% számít a bevételének kisebb-nagyobb mértékű csökkenésére. Májusban még ennél is többen, 47,3% számol bevétel kieséssel.
A magyar állami szervekbe vetett bizalom indexe a cseh és szlovák eredményekhez képest jóval alacsonyabb szintről indult március közepén, mely április elejére minden vizsgált országban kisebb emelkedést mutatott. Jelenleg 51,7%-on áll, ami közel 5 pontos csökkenést mutat az elmúlt két és fél hétben.

Kapcsolódó cikkeink