Egy év múlva elkészül az országos jégkár-mérséklő rendszer
Jövő év május elsejére elkészül az országos talajgenerátoros jégeső-elhárítási rendszer, amelynek működtetője a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) lesz – jelentette be Győrffy Balázs, az agárkamara elnöke sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.
Közölte: a pályázatot április 13-án beadták a programra, a beruházás költsége 1,8 milliárd forint, ezt a Vidékfejlesztési Programból finanszírozzák. A további, nem beruházási jellegű költségeket a kamara biztosítja saját forrásból. A rendszer mintegy 1,5 milliárd forintos éves működési költségét a Kárenyhítési Alapból biztosítják, így a gazdáknak nem jelent többletköltséget – tette hozzá. A kamara jelenleg saját kockázatra közbeszerzési eljárásokat ír ki, a munkálatok ősszel kezdődnek.
A beruházást a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé minősítette, a 984 talajgenerátor működtetése közérdeket szolgál – mondta Győrffy Balázs.
Emlékeztetett: tavaly a bejelentések alapján 50 ezer hektáron keletkezett kár. Magyarország területének ma még csak egyharmadát védi jégelhárító rendszer, amit Baranya, Somogy és Tolna megyékben a Dél-magyarországi Jégesőelhárítási Egyesülés (NEFELA) működtet.
Ismertette: az összes mezőgazdasági kár 20 százaléka jégkár, amit a rendszer érdemben mérsékel. A jégeső-elhárítás során a talajfelszínen működő generátorokkal ezüstjodid kristályokat gyártanak, ezeket juttatják nagy koncentrációban a jégszemek kialakulását megelőzően a zivatarfelhőkbe. Így több jégszem keletkezik, mint természetes körülmények között, de méretük kisebb lesz, lassabban esnek lefelé, hosszabb időt tölthetnek a pozitív hőmérsékleti tartományban, az olvadás nyomán pedig tovább csökken a méretük. Kitért arra, hogy a jégkárok elleni védekezés évek óta húzódó, és visszatérő téma a mezőgazdaságban. A rendszer éves működtetése csaknem megegyezik a beruházás egyszeri költségével.
A rendszer évente 50 milliárd forint termelési értéket tud megóvni, ahogy városokat, gépkocsikat, épületeket is megvéd.
A beruházás során 843 új talajgenerátort – közöttük 200 automatikus működésűt – helyeznek majd el négy régióban. A tervek szerint Kelet-Magyarországon 275, Közép-Magyarországon 333, Észak-Dunántúlon 182, míg Dél-Dunántúlon 194 talajgenerátort helyeznek el. A meteorológiai szolgálat a jégeső előtt 2-3 órával korábban riasztást ad a rendszer beindításához – ismertette Győrffy Balázs. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele.…
Tovább olvasom >Jelentősen növekedett a műtrágyák iránti kereslet
2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >