Egy év alatt négyszeresére ugrott a felelős alapok kezelt vagyona
A Magyar Nemzeti Bank nemrégiben megjelent 2024-es adatai szerint a felelős alapok vagyona megnégyszereződött: a nettó eszközérték meghaladta az 1275 milliárd forintot. A K&H Csoport által kezelt ügyfélvagyonból ezermilliárd forint felelős befektetési alapokban összpontosul, amelyek hozamai nem maradnak el a hagyományos alapokétól.
A felelős alapok vagyona négyszeresére nőtt egy év alatt
2024-ben kiugró növekedés volt tapasztalható a környezeti és/vagy társadalmi fókuszú befektetési alapokban kezelt vagyonban. Az MNB adatai szerint ezek nettó eszközértéke 2023 végén még csupán 336 milliárd forint volt, míg 2024 végére már meghaladta az 1275 milliárd forintot – ez közel négyszeres növekedést jelent. A portfóliók túlnyomó része továbbra is az SFDR 8. cikk szerinti besorolású („világoszöld”) alapokból áll, amelyek „környezeti vagy társadalmi jellemzőket” érvényesítenek. Az SFDR 9. cikk szerinti, kifejezetten fenntartható célokat követő („sötétzöld”) alapok aránya viszont változatlanul alacsony: vagyonuk 2024 végén 6,2 milliárd forint volt, enyhe csökkenést mutatva az egy évvel korábbi 7,5 milliárdhoz képest.
Felelős alapok a K&H-nál: nem pusztán trend, hanem stratégia
A K&H a hazai felelős befektetések piacának vezető szereplője, több mint 1000 milliárd forintot kezel ilyen alapokban. Ez azt jelenti, hogy minden második befektetett forint már felelős alapban van a bank alapkezelőjénél, ami 31 különböző alapot kínál, így szinte minden ügyféligényre tud megoldást nyújtani. A bank csoport számára ez nem csak egy trend, hanem tudatos stratégia, amit egyre több ügyfél is magáénak érez. „Büszkék vagyunk arra, hogy felelős alapjaink a hagyományos befektetésekhez képest egyáltalán nem maradtak el és versenyképes hozamot biztosítottak az elmúlt években” – tette hozzá Suba Levente, a K&H fenntarthatósági vezetője.
„A megtakarítások területén az ügyfélvagyon 55 százaléka felelős befektetési alapokban koncentrálódik, ami kiemelkedő arány a hazai alapkezelési szektorban. A felelős befektetési alapok aránya nemcsak az állományt, hanem az értékesítés volumenét tekintve is nőtt: tavaly a bruttó értékesítés több mint 59 százaléka áramlott felelős befektetési alapokba”
– kommentálta a jegybanki adatokat Suba Levente.
Suba Levente elmondta, hogy egy-egy vállalat kapcsán nagyjából 200 adat áll rendelkezésre és ebből hozzávetőleg 150 ESG-vel kapcsolatos. A hatalmas adatvagyon feldolgozását a KBC saját fejlesztésű mesterséges intelligenciája támogatja, hogy aztán hatékony befektetési döntéseket hozzanak a bank portfóliómenedzserei.
Mik azok a felelős alapok?
A felelős befektetések olyan alapok, amelyek nemcsak a pénzügyi megtérülést nézik, hanem figyelembe veszik a környezeti (E), társadalmi (S) és vállalatirányítási (G) szempontokat is – ezt nevezzük ESG-alapú szemléletnek.
A K&H anyavállalata, a KBC 1992-ben indította el Európa első felelős befektetési alapját, így több mint 30 éves tapasztalat áll a bankcsoport mögött. Az alapkezelő módszertana szigorú: kizárják azokat a cégeket, amelyek súlyosan megsértik az ENSZ fenntarthatósági vagy emberi jogi alapelveit, diktatórikus rezsimhez köthetőek vagy szénbányászattal foglalkoznak, és előnyben részesítjük azokat, amelyek tevékenységükkel aktívan hozzájárulnak például a klímavédelemhez vagy a szegénység elleni küzdelemhez.
„Bár a világpolitikai változások – mint az amerikai klímapolitika vagy az európai fegyverkezési program – új kihívásokat hoznak, stratégiai irányunk továbbra is egyértelmű: olyan országokat és vállalatokat támogatunk, amelyek hosszú távon sikeresek lehetnek és hozzájárulnak egy élhetőbb, fenntarthatóbb jövőhöz” – vázolta a K&H Csoport fenntarthatósági céljait Suba Levente, a bank fenntarthatósági vezetője.
A KBC fenntarthatósági jelentése: 25 milliárd euró környezetbarát projektekre
A KBC Csoport célja, hogy minimalizálja működésének negatív hatásait, miközben erősíti a pozitív hatásokat és előmozdítja a felelős működést. Ennek érdekében a fenntarthatóság szerves részévé vált üzleti stratégiájának. 2024-ben 25 milliárd eurót fektetett környezetbarát projektekbe, például megújuló energiába, bioüzemanyagokba, energiahatékony otthonokba és alacsony kibocsátású járművekbe. Emellett 750 millió euró értékben bocsátott ki zöld kötvényeket, amelyekkel energiahatékony épületeket, tiszta közlekedést és megújuló energia tranzakciókat támogatott. Felelős befektetési alapjaik értéke elérte az 50,8 milliárd eurót, míg 7,4 milliárd euró finanszírozást nyújtottunk az egészségügy, az idősgondozás és az oktatás területén.
Kapcsolódó cikkeink
K&H: 1400 milliárd forinthoz közelítenek az okostelefonos fizetések
Közel 1,4 billió forint, 173 millió tranzakció: így mutat három…
Tovább olvasom >K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >1600 viharkár-bejelentés érkezett szinte egy nap alatt
Rengeteg lakásbiztosítási kárbejelentés érkezett kedd estig a K&H-hoz az előző…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zsugorinfláció: adatbázis indul a kisebb kiszerelésekről
A fogyasztók könnyen hozzáférhető, megbízható és folyamatosan frissülő forrásból tájékozódhatnak…
Tovább olvasom >Támad a Temu: az online diszkontóriás betörne az európai élelmiszerpiacra is
A kínai Temu online piactér az olcsó elektronikai és ruházati…
Tovább olvasom >A Mondeléz átadta legnagyobb közép-kelet-európai napelemparkját Székesfehérváron
A Mondeléz International csütörtökön hivatalosan is átadta új napelemparkját székesfehérvári…
Tovább olvasom >