Eddig 97 milliárd forint támogatási előleget fizettek ki a gazdálkodóknak
– Eddig 97 milliárd forint idei támogatási előleget fizetett ki a gazdálkodóknak a Magyar Államkincstár – mondta a Magyar Államkincstár elnökhelyettese Budapesten sajtótájékoztatón.
Kondra Laura elmondta, hogy az előlegek kifizetését október 16-án kezdték meg, és már a kifizetés első napján több mint 43 milliárd forintot kaptak meg a gazdálkodók. Ez duplája volt az előző évi első napi előlegfizetésnek.
A tervek szerint az idén összesen mintegy 205-206 milliárd forint előleget fizetnek ki, 2018. június 30-ig pedig összesen több mint 400 milliárd forint idei közvetlen támogatás kifizetésére számíthatnak a gazdák – tájékoztatott az elnökhelyettes.
Emlékeztetett: 2016-ban 11 EMGA- (Európai Mezőgazdasági és Garancia Alap), illetve nemzeti jogcímen, valamint ehhez kapcsolódóan további 2 vidékfejlesztési jogcímen fizetett előleget az akkori Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH). Az idén a megtartott 11 jogcím mellett további 4 Vidékfejlesztési Program intézkedésével egészült ki az előlegfizetési jogcímtár. Hozzátette: az államkincstár összesen 27 jogcímben teljesít előleg- és végkifizetést az előlegfizetési időszakban.
Megjegyezte: ahhoz, hogy az előlegfizetés zökkenőmentes legyen, az összes közreműködő szereplő összehangolt munkájára van szükség. November végén ugyanis nem áll meg az előleg kifizetése, hanem a kifizetéseket részfizetésekkel folytatják. A közvetlen támogatásra jogosult gazdáknak ugyanis a kifizetést jövő év június 30-ig kell megkapniuk. A végkifizetést viszont az államkincstár szeretné határidő előtt befejezni.
Annak érdekében, hogy a gazdálkodók mielőbb a pénzükhöz juthassanak a Magyar Államkincstár számos ponton egyszerűsítette a rendszer működését – közölte az elnökhelyettes.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elmondta, hogy a kamara sikeresnek tartja az előlegfizetést, és a gazdáknak nagy szükségük van erre a forrásra az őszi munkák során.
Tájékoztatása szerint eddig mintegy 12 ezer adategyeztetésre volt szükség, a falugazdászok 6 ezer egyeztetésben vettek rész, amelynek 26 százalékát sikerült megoldaniuk.
Győrffy Balázs arról is beszélt, hogy a NAK mindent megtesz azért, hogy megakadályozza a gazdákat megillető források megnyirbálását, az uniós agrárforrások források átcsoportosítását a migránsválság kezelésére. A NAK az uniós gazdaszervezetek, a Copa-Cogeca tagjaként minden fórumon kiáll azért, hogy a közös agrárpolitika (KAP) forrásait a jövőben továbbra is a gazdák kapják meg – ígérte a NAK elnöke. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >Fagylalt-komp és balatoni ízek csatája – jön a Balaton Fagyija választás
Május 9-én nemcsak a Tihany és Szántód közötti kompjárat indul…
Tovább olvasom >