Economist: Melbourne a világ legélhetőbb városa
Sok mindentől függ, hogy egy városban mennyire kellemes az élet. Ilyen például a kellemes hétköznapi életminőség, a szolgáltatások kényelmes elérhetősége, vagy éppen a városi terek élménygazdagsága. Az Economist ismét összeállította, melyek a legélhetőbb városok a világon.
Egyre gyakrabban halljuk az „élhető város” kifejezést. Az élhetőség összetevői a biztonság, a minőségi oktatás, a városok tisztasága, a magas szintű egészségügyi ellátás, a környezet, a természet közelsége, a pihenési lehetőségek, a klíma, a politikai stabilitás, a tömegközlekedés, az infrastruktúra állapota, a lakások megfizethetősége, az építészet minősége, illetve a kulturális élet színvonala.
A mintegy 30 vizsgált jellemző tényező alapján a „The Economist” sajtócsoport érdekeltségébe tartozó „Economist Intelligence Unit” által készített tanulmány rangsorában a korábbi hatszoros első kanadai Vancouver a harmadik helyre csúszott vissza, a második helyen a Magyarországhoz igen közeli Bécs áll.
Ausztráliának minden oka megvan a büszkeségre: Melbourne vezeti az Economist listáját, és három másik nagyváros, Sydney, Perth és Adelaide is az első tízben szerepel, pontosabban a hatodik, illetve holtversenyben a nyolcadik helyen. A kanadai városok is jól szerepeltek, Vancouvert Toronto és Calgary követi a negyedik és az ötödik helyen. A rangsorban hetedik lett Helsinki, a tízes élmezőnyt pedig az Új-Zélandon fekvő Auckland teszi teljessé.
A sorrend felállításában számos szempontot figyelembe vettek. Többek közt a politikai és társadalmi stabilitást, a közbiztonságot, az orvosi ellátáshoz való hozzáférést, a kulturális életet, a környezetet, valamint az oktatást és az infrastruktúrát is.
„Ausztrália a gyérebb populációjával és a viszonylag alacsony bűnözéssel továbbra is a legtöbb várost szerepelteti a legélhetőbb helyek között” – világított rá az eredményekre Jon Copestake, a tanulmány felelőse, aki szerint a kontinensnyi országban tapasztalható magas életszínvonal és az ausztrál fizetőeszköz erőssége révén ezek a városok egy sor tényezőt tekintve rendkívül vonzónak bizonyulnak.
Egyébként a fejlett országok közepes nagyságú, viszonylag alacsony népsűrűségű városai a tapasztalatok szerint általában igen jó pontszámokat érnek el, mivel rendelkeznek az összes kulturális és infrastrukturális előnnyel, ugyanakkor kevesebb problémájuk adódik a bűnözésből és a zsúfoltságból.
A világ nagy metropoliszai közül Párizs a 16., Tokió a 18. lett. A legjobb helyezést – a huszonhatodikat – elért amerikai város Honolulu. London csak az 53., megelőzve Szingapúrt. A pénzügyi hírekben mostanság sokat szereplő Athén öt helyet hátracsúszva a 67. lett, a hatalmi harcok dúlta Tripoli a 107. helyről a 135-re sorolódott.
A korábbi összesítésekhez hasonlóan a 140 városról készült tanulmány szerint ezúttal is Zimbabwe fővárosa, Harare lett az utolsó, Banglades fővárosa, Dakka, illetve Pápua-Új-Guinea fővárosa, Port Moresby után – közli a penzcentrum.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >