EBRD: Egy százalék fölötti lehet a magyar recesszió
A korábbinál is nagyobb recessziót vetít előre az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Magyarország számára az idei évre. A pénzintézet legfrissebb, régióra vonatkozó prognózisa szerint az egész térség gazdasági növekedése lassul, miután az eurózóna adósságválsága fertőzi a régiót. Magyarországról szólva külön megemlítik azt, hogy nem várható az IMF-tárgyalások gyors lezárása.
Az EBRD friss prognózisa szerint idén 1,3%-kal eshet vissza a magyar gazdaság teljesítménye és jövőre is csak 0,4%-os bővülés jöhet. A szerdán közzétett előrejelzés borúlátóbb a májusinál, akkor az intézet szakértői 1%-os recessziót vetítettek előre az idei évre, jövőre pedig 0,7%-os növekedést. Érdemes felidézni azt is, hogy az EBRD januárban még pesszimistább volt, akkor -1,5%-os növekedést jósolt.
A részletekből az is kiderül, hogy a szűkebb kelet-európai régióban Horvátország után Magyarország gazdasági kilátásai romlottak a leginkább.
A pénzintézet mostani prognózisával jóval pesszimistábbnak tűnik a magyar kormánynál. A jelenlegi magyar prognózis szerint ugyanis a gazdaság idén 0,1%-kal növekedhet, míg jövőre 1,6%-os GDP-növekedéssel számol a kormány. Alábbi ábráink szerint már csak a kormány bízik idén még abban, hogy a magyar gazdaság elkerüli idén a recessziót, de a 2013-as növekedést is a kabinet látja a legszebbnek.
Magyarországról szólva az EBRD anyaga megjegyzi, hogy a gazdaság a korábban jelzettnél erőteljesebb visszaesést szenved el, az ipari termelési trendek gyengén alakulnak tavaly év végétől és közben a belső fogyasztás visszaesése is lefelé húzza a gazdaságot. A magyar bankszektor bizalmát nem segítette az új pénzügyi tranzakciós illeték – emlékeztetnek. Az EBRD szakértői azt is felidézik, hogy az illeték hatálya a jegybankra is vonatkozik, ami nem jelent nettó szinten bevételt az államháztartás számára. Arra is emlékeztetnek, hogy az Európai Unió legutóbb megszüntette Magyarország ellen a pénzügyi szankciót.
A hivatalos IMF-tárgyalások megindulása fokozhatja azokat a várakozásokat, miszerint az ország fiskális és külső sérülékenysége megoldódik, ám a legutóbbi fejlemények nem éppen a tárgyalások gyors lezárására utalnak – fogalmaz az EBRD elemzése.
Az eurózóna válságának negatív hatásai egyre erőteljesebben terjednek kelet felé, miután a nyugat-európai kereslet visszaesik és általában vége csökken a kockázati étvágy – állapítják meg az EBRD szakértői, akik szerint Oroszország esetében érezhetőek leginkább a negatív hatások.
Az EBRD szerint az egész térségre lassabb gazdasági növekedés vár. A pénzintézet által figyelt régió a tavalyi 4,6%-os növekedés után idén 2,7%-kal növekedhet és mérsékelt gyorsulás várható csak jövőre (3,2%). Előző, májusi prognózisában a pénzintézet még rendre 3,1%-os és 3,7%-os növekedést valószínűsített. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >