E-útdíj: a VM alulmaradt a mentesség ügyében
Botrányt kavart az agrárpiaci szereplők körében, hogy a kormányzati ígéretekkel ellentétben az élőállat szállítások nem kaptak mentességet a júliustól hatályos elektronikus útdíj (e-útdíj) megfizetése alól, és számos mezőgazdasági kultúrnövény is elesett a kedvezményektől. Az útdíj miatt rövid időn belül jelentősen drágulhat a hús vagy a tej, egyes élelmiszeripari vállalkozások pedig csődöktől tartanak. A növénytermelésben az e-útdíj 1-5 százalékkal növelheti a költségeket, illetve csökkentheti a bevételeket, és ez sok gazdálkodónál most akár a teljes nyereséget is elviheti, mivel a felvásárlási árak a világpiaci trendek nyomán eleve 15-20 százalékkal estek tavalyhoz képest.
Elbukta a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) a tárcák közötti, e-útdíjról szóló egyeztetéseket, mivel a lehetőségeknél jóval kisebb mezőgazdasági termékkör szállítása kapott mentességet a júliustól hatályos díjfizetés alól. A június 30-án megjelent kormányrendeletből azonban az élőállat-szállítás teljes mértékben kimaradt, és a kabinet a mentességet élvező termények körét is szűkre szabta.
A július 2-tól hatályos rendelet szerint a gabona, az olajos magvak, a hüvelyes növények, a rizs, a dinnye, a zöldségfélék, illetve a gyökér- és gumós növényeket szállító termelői járművek kaptak útdíj-fizetési mentességet. Eszerint a rendeletből kimaradt például a szőlő, a gyümölcs, a cukorrépa, a burgonya, a silókukorica, a lucerna és még számos olyan „kisebb” kultúrnövény, amely viszont egy-egy gazdaságon belül jelentős részarányt képviselhet.
A mentességet is csak azok a gazdálkodók vehetik igénybe, akik a rendeletben szereplő termények valamelyikét főtevékenységként termelik és éves árbevételük minimum 50 százaléka ebből származik.
Az agrarszektor.hu információi szerint egyértelműen költségvetési szempontok játszottak közre abban, hogy a kedvezményezett agrártermékek köre nem lett szélesebb. A VM a tárcák közötti egyeztetésekre kidolgozott egy útdíjas kivételrendszert, ezt azonban a kormány nem fogadta el.
Szakértők szerint a mentességet a kedvezményezett termelői kör is nehezen veheti majd igénybe, mivel a bürokratikus szabályozás az ügyintézést nehézkessé teszi. Ráadásul a mentesség megadását a törvény csak akkor teszi lehetővé, ha a gépjárműveket a kérelmezők maguk üzemeltetik. Ezen felül a mentesség az élelmiszeripari vagy a kereskedelmi szállításokra semmilyen módon nem vonatkozik, ezért a gazdálkodók arra számítanak, hogy a felvásárlók a telephelyekre ingyenesen bevitt termények megvásárlásakor is árcsökkentő szándékkal lépnek fel saját fuvarozási többletköltségeik miatt.
Különösen nagy botrányt kavarhat a kormányrendelet az állattenyésztők és az élelmiszeripari vállalkozások körében, mivel ezek az ágazatok hosszú ideje komoly jövedelmezőségi gondokkal küzdenek. Szakértők szerint az élelmiszeripari cégek a mentesség megtagadása miatti élőállat-szállítási pluszkiadásokat már nem tudják hatékonyság-javítással kompenzálni, ezért rövid időn belül megpróbálkoznak majd átadási áraik növelésével. Így az alapvető árucikkek közül hamarosan emelkedhet a sertéshús és a baromfihús ára, és az útdíj árnövekedést okozhat a tejiparban is. Ha pedig az áremelési kezdeményezéseket a kereskedők nem fogadják el, az útdíj az élelmiszeripari vállalkozások egy részét akár csőd közeli helyzetbe is juttathatja – érvelnek szakérők.
Nem osztja viszont az agrárgazdasági aggodalmakat a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM). A tárca korábban közölt álláspontja szerint a lengyel és szlovák adatok azt mutatják, hogy az e-útdíj bevezetésekor és az azt követő fél évben az alapvető élelmiszerek ottani árai csak kismértékben, 1-4 százalékkal emelkedtek, és ennek az útdíjon kívül más okai is lehettek. Emellett az is tény, hogy a szűk kereslet miatt a termelők és kereskedők sok esetben nem tudják érvényesíteni a magasabb előállítási költségeket a fogyasztói árakban. A tavalyi gyengébb hazai terméseredmények nyomán például a pékek jelentős, 20 százalékos kenyér áremelést tartottak volna szükségesnek, de idén áprilisban a kenyér ára mindössze 1,3 százalékkal volt magasabb, mint 2012 augusztusában – közölte az NFM. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >