Drasztikus az áremelkedés a Balatonnál
A Balaton környéki szállások árai idén átlagosan 10%-kal nőttek az előző évhez képest, ám a legnépszerűbb településeken ennél jóval nagyobb drágulás tapasztalható. Balatonalmádiban például a szállásárak közel 29%-kal emelkedtek a 2023-as időszakhoz képest. Az egyik legnagyobb hazai szállásportál adatai alapján a foglalások jellemzően júliusra és augusztusra esnek, azonban az idei évben a last minute foglalások is egyre gyakoribbak.
A Szallas.hu adatai alapján 2024-ben a bruttó szobaárbevételből és a vendégéjszakákból számítva az átlagos foglalási ár fejenként 12 429 Ft, ami közel 10%-os növekedést jelent tavalyhoz képest. Balatonalmádi az élen jár a drágulásban, ahol a tavalyi 11 198 Ft/fő/éjszaka ár 14 421 forintra emelkedett, ami 28,78%-os növekedést jelent. Az árak emelkedése a legnépszerűbb balatoni településeken is megfigyelhető: Balatonfüred 17,31%-kal, Keszthely pedig 15,48%-kal drágult tavalyhoz képest.
Az apartmanok ára emelkedett leginkább, 11,31%-kal, 9 503 Ft/fő/éjről 10 578 Ft/fő/éjre. A hotelek és panziók esetében a növekedés mértéke 7% alatt maradt. A balatoni nyári foglalások zöme júliusra (47%) és augusztusra (34%) szól, de idén erős trend a last minute foglalás, amikor a foglalások jelentős részét az utazás dátumához közel, körülbelül 1 hónappal vagy annál kisebb időablakkal teszik meg.
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke a Pénzcentrumnak elmondta: a Balaton nagyon nehéz helyzetben van, mivel a fő időszak még mindig csupán öt hétre korlátozódik. A sajtóban megjelenő hírek gyakran túlzóak, mivel a valós árak és tapasztalatok nem mindig tükrözik a teljes képet. A turisztikai szektor áremelkedése nem követi a költségek növekedését, ami kihívást jelent a vállalkozásoknak. Ugyanakkor a turizmus nem kötelező, így az áremelkedést a fogyasztók érzékenyen reagálhatják le.
Az áremelkedések mértéke a Balaton környékén bizonytalan, de a legtöbb szakértő szerint az éves szintű növekedés valószínűleg egy számjegyű marad. A jövőbeli áremelkedés mértéke attól is függ, hogy milyen árakat tudnak érvényesíteni a vállalkozások, és milyen lesz a külföldi turizmus és az árfolyam hatása.
Kapcsolódó cikkeink
Túlturizmus Európában: vízágyús tüntetések Barcelonában, tiltások Budapesten
A rövid távú lakáskiadás, a turistahordák és az infrastruktúra túlterheltsége…
Tovább olvasom >Szallas.hu: a hazai vendégek többnyire 1-2 éjszakás foglalással utaztak belföldön az első negyedévben
Hosszú hétvége híján főként rövid, 1-2 éjszakás belföldi utazásokat választottak…
Tovább olvasom >Hatalmas az érdeklődés a kistelepülési italüzletek támogatása iránt
Sikerrel zárult a Magyarország Kormánya által a falusi kiskocsmák számára…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >