Drámai tavaszi fagy: gyümölcstermesztők kilátásai romlottak, országos fagykárok sújtják az ültetvényeket
Április elején sarkvidéki eredetű légtömeg érte el Magyarországot, ami brutális éjszakai lehűlést hozott. A hideghullám súlyos károkat okozott a hazai gyümölcsösökben, különösen az északkeleti országrészben, ahol a gyümölcstermő területek jelentős része található. A gazdák védekeztek, de a rekordhosszúságú fagyhatás ellen sok esetben tehetetlenek voltak.
A szombaton (április 5-én) érkező markáns hidegfront mögött érkező sarkvidéki eredetű levegő vasárnapra már éreztette hatását: nagy területen alakult ki gyenge fagy. Hétfő reggelre pedig országossá vált a lehűlés, -1 és -6 Celsius-fok közötti értékeket mértek, sőt, több termesztőkörzetben -8 fok alá is süllyedt a hőmérséklet – írja a fruitveb.hu.
Ez a hőmérsékleti mélypont a gyümölcsfajtától függetlenül károsító hatású, különösen akkor, ha tartósan fennáll. Az elmúlt napokban a fagyhatás 12 órán keresztül tartott, ebből 6–8 órát a növénykárosító kritikus hőmérséklettartományban, ami súlyos terméskiesést okozhat.
Az érintett fajok és régiók
A legsúlyosabban az északkeleti országrész érintett, ahol a hazai gyümölcstermő területek kétharmada található. A korai csonthéjasok – így a kajszi és a mandula – országszerte már elvirágoztak, az őszibarack, meggy, cseresznye és szilva virágzásának időszaka pedig éppen most zajlik. Ezek a fajok különösen érzékenyek az ilyenkor érkező fagyra, már -2 °C alatti hőmérséklet is jelentős kárt okozhat. A jelenlegi adatok alapján a gyümölcstermő területek 90%-a valamilyen mértékben fagykárt szenvedett.
Védekeztek a gazdák – kevés eredménnyel
Bár a termelők igyekeztek fagyvédelemmel élni – hőtermelő gépek, permetezés, füstölés, szélgépek bevetésével –, az extrém hideg és annak hosszú időtartama ellen ezek a módszerek is kevésnek bizonyultak.
A kárfelmérés még folyamatban van, de a szektor szereplői szerint már most kijelenthető, hogy az idei gyümölcstermés jelentős része odaveszett. A pontos káradatok a jövő hét elejére várhatók.
Kárbejelentés és kárenyhítés: fontos lépések a gazdáknak
Az Agrárminisztérium arra buzdítja az érintett termelőket, hogy mihamarabb tegyék meg elektronikus úton a kárbejelentést a vármegyei kormányhivatal felé, mivel ez az egyik alapfeltétele annak, hogy jogosulttá váljanak az agrárkár-enyhítési juttatásokra. A bejelentésre normál esetben 15 nap áll rendelkezésre a káresemény bekövetkeztétől számítva, de az idei évben a határidőt egészen 2025. május 31-ig meghosszabbították, mivel az egységes kérelem benyújtási időszakába esik.
A minisztérium hangsúlyozza: a maximális kárenyhítés érdekében rendkívül fontos, hogy a termelőnek legyen érvényes mezőgazdasági biztosítása vagy krízisbiztosítási tagsága, amelyet még a kár bekövetkezése előtt kellett megkötni. Az állam a biztosítási díjhoz jelentős támogatást is biztosít.
Mit tehet most a gazda?
-
Haladéktalan kárbejelentés elektronikus úton
-
Meglévő biztosítás ellenőrzése – vagy annak mielőbbi megkötése
-
Helyi kárfelmérők tájékoztatása a tényleges termésveszteségről
-
Hosszú távon érdemes újragondolni a fagyérzékeny fajták arányát az ültetvényeken
A jelenlegi fagyhullám ismét ráirányítja a figyelmet az éghajlatváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásaira, valamint a precíziós gazdálkodási és biztosítási eszközök fontosságára. A termelők nehéz év elé néznek – a támogatási rendszerek kihasználása és a stratégiai tervezés most létfontosságú lehet a túléléshez.
Kapcsolódó cikkeink
A fagykárok bejelentésére biztatja a gazdákat az Agrárminisztérium
Az agrárkár-enyhítési rendszer lehetőséget teremt a tavaszi fagy által okozott…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: érkezik a kárenyhítő támogatás, segíti a tavaszi munkákat
Március végéig több mint 10 ezer mezőgazdasági termelő részesül a…
Tovább olvasom >Jelentős segítség a gazdáknak, érkezik a kárenyhítő támogatás
Március végéig több mint 10 ezer mezőgazdasági termelő részesül a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >