Dráguló magfélék, sikeres aszalvány-újdonságok
Miután a magvak, aszalványok hazai eladásában az import igen jelentős arányú, néhány alaptermék globális drágulása rögtön hatott a hazai árszínvonalra is. Biztató viszont, hogy a hazai, „hungarikum” jellegű aszalványok szépen fejlődnek. Úgy tűnik, ez az innovációs irány nagy potenciált rejt, és – egy egészségre kihegyezett kommunikációval – szélesítheti, stabilizálhatja a termékkategória vevőkörét.
Az aszalványok, magok piacát magyar és globális szinten sem hagyta érintetlenül a válság. A termékkategória eleve alkalmi fogyasztást feltételez, így a fogyasztók nagyobb eséllyel ritkítják meg a vásárlásaikat, mint az alapélelmiszerek esetében.
– Tapasztalataink szerint a magyar vásárlók többsége elfordult azoktól a rágcsálnivalóktól, amelyek az elmúlt 15 évet megelőzően terjedtek el a magyar piacon (pisztácia, kesudió, egzotikus, aszalt gyümölcsök stb.), és a tradicionális élelmiszereket helyezték előtérbe – osztja meg lapunkkal tapasztalatait Novák Mariann, a Nobilis kereskedelmi igazgatója. – A dió-, mogyorófélék ára ráadásul folyamatosan növekszik, így a költségtudatos fogyasztók kénytelenek voltak csökkenteni ezek fogyasztását, vagy olcsóbb termékekre váltottak.
Jelenleg a magyar piacon a szárított gyümölcsök, olajos magvak döntő többsége importból származik. Novák Mariann ennek kapcsán egy érdekes tendenciára hívja fel a figyelmet: a Magyarországon gyártott aszalt, szárított gyümölcsök (almaszirom, aszalt meggy) eladott mennyisége a válság ellenére folyamatosan nő.
– A mi termékkörünket nem érinti olyan nagy mértékben a gazdasági válság fogyasztói szokásokra gyakorolt visszaeső hatása, hiszen az aszalványok és a sütési-főzési alapanyagok forgalma évről évre emelkedik belföldön és külföldön egyaránt – informál Kátai Attila, a Gilan Trading Kft. trade marketing koordinátora. – Bár a Kalifa termékek nem tartoznak az alapvető élelmiszer kategóriájába, de az egészségtudatos fogyasztóink változatlanul vásárolják a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag aszalt gyümölcsöket (Kalifa aszalt szilva, sárgabarack… stb.) és a magvakat (Kalifa földimogyoró, pisztácia…stb.).
Kátai Attila szortimentjükből külön kiemeli a téli időszak szezontermékeit: a Kalifa fügekoszorút és datolyát, amelyek iránt ekkor növekszik meg a kereslet.
Keresettebbek a kis kiszerelések
Mezei Tamás, a Natur-Food Kft. minőségirányítási vezetője úgy tapasztalja, hogy a visszaesés nem jár a piac átrendeződésével: a korábban is népszerű termékek (aszalt szilva, barack, mandulabél) őrzik részesedésüket az eladásokban.
– Az átlagárak az emelkedő világpiaci tendenciákat tükrözik. A kisebb kiszerelésű termékek ezzel összefüggésben keresettebbek lettek. A saját márkás termékek előretörése főleg az ár miatt tapasztalható, még az esetleg alacsonyabb minőség ellenére is. Az egészséges életmód térhódításával a biotermékek szerepe is egyre jelentősebb – említ meg még néhány tendenciát.
A Gilan Trading Kft. jól ismert Kalifa gyümölcskosarainak szortimentjét bővítette. Az eddigiek mellett 5-féle kisebb grammsúlyú kosárral jelentek meg, hogy kedvezőbb fogyasztói árakkal további vásárlókat érjenek el.
Az innovációkat itt is az általános tendenciák határozzák meg: az igényes fogyasztók értékelik a különleges ízkombinációkat, a magas hozzáadott értéket, a funkcionális (egészségmegőrzésre irányuló) tulajdonságokat, illetve a felhasználóbarát és esztétikailag megnyerő csomagolást.
– Az olyan népszerű termékek mellett, mint az aszalt szilva, aszalt sárgabarack, mandulabél, kesudió, érdemes felvenni a kínálatba azokat a rétegtermékeket is, mint például a csokoládéval bevont aszalványok, gyümölcs- és magkeverékek, amelyek főleg a téli időszakban arathatnak sikert – ajánlja a Natur-Food szakértője.
Nyeremények SMS alapon
A Gilan Trading Kft. idén két vásárlásösztönző, SMS alapú nyereményjátékot is szervezett, ezek közül az egyik éppen most fut.
– A promóció során minden Kalifa termékkel lehet nyerni, de az aszalványokra és a sütési-főzési alapanyagokra fektettünk nagyobb hangsúlyt. A karácsonyi szezon időszakában másodlagos kihelyezésekkel és árakciókkal támogatjuk ezeket a termékeket – mondja Kátai Attila. – A hiper- és szupermarketekben fontos szerepet kapnak a raklapos és szigetes kihelyezések, míg a hazai láncokban polcvégekkel és különböző displayekkel erősítjük a termékek láthatóságát.
A nyereményjáték során erős BTL-kommunikációt folytatnak az üzletekben: a promóciót hirdető polccsíkok, wobblerek, plakátok és öntapadós matricák mellett a boltokban lévő állványaikat is az aktivitásnak megfelelően dekorálják.
Felerősödő marketing
A Nobilis Zrt. a kezdetektől fogva törekedett olyan saját fejlesztésű termékekkel piacra kerülni, amelyek újdonságok, egyediek, nemcsak a hazai, hanem a világpiacon is.
– Mire a konkurencia lemásolja ezeket, mi már kijövünk a következő egyedi termékkel… – jegyzi meg Novák Mariann. – Fontosnak tartjuk, hogy mindig egy lépéssel a versenytársak előtt járjunk.
A cég Európa 12 országába, valamint Japánba is szállít. Ezért kitüntetett figyelemmel kell kísérnie a világtrendeket. Folyamatosan dolgoznak új termékek piacra juttatásán, illetve a meglévők továbbfejlesztésén. Egy-egy termékfejlesztésük tesztelésére a külföldi kiállítások kiváló terepet nyújtanak. Egy új, jonatánalma alapú terméküket éppen most októberben mutatták be a SIAL élelmiszer-ipari kiállításon, Párizsban. Terveik szerint ez húsvét előtt eljut majd a magyar vásárlókhoz is.
– Eddig a magyar piacon nem volt aktív és átfogó marketingkommunikációnk, a külföldi piacokra, illetve az innovációra koncentráltunk. Ezen a következő években szeretnénk változtatni a termékarculat egységessé tételével, valamint PR-eszközökkel – árulja el a kereskedelmi igazgató.
A Natur-Food kínálatában – nomen est omen – továbbra is elsősorban natúrtermékek szerepelnek. Mezei Tamástól megtudjuk, hogy biotermékek bevezetését tervezik.
– A csomagolás fejlesztése folyamatosan zajlik, inkább kis lépésekben, a főbb márkaelemek megtartása mellett – egészíti ki a képet.
Marketingmunkájukban jellemzően BTL-eszközöket használnak, ATL-aktivitásokra, újsághirdetésekre csak alkalmanként kerül sor.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >