Drágulnak az élelmiszerek a német Aldinál és Pennynél is az ukrán háború miatt
Áremelésre kényszerül számos termékcsoportban a legtöbb német élelmiszerbolt-hálózat az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt – írták hétfőn német hírportálok az MTI szerint.

Drágul minden
Az egyik legnagyobb diszkontláncnál, az Aldinál az utóbbi két héten száznál is több termék drágult, és hétfőn újabb áremelési hullám kezdődött. A vásárlók az árak „jelentős emelkedésére” számíthatnak a többi között a húsok, kolbászféleségek és a vaj esetében – mondta az Aldi Nord szóvivője a Madsack médiacsoporthoz tartozó regionális lapok közös szerkesztőségének (RediaktionsNetzwerk Deutschland – RND)
AZ ÁREMELÉST A MŰTRÁGYA ÉS AZ ÁLLATI TAKARMÁNY, VALAMINT AZ ÁRAM ÉS A FÖLDGÁZ DRÁGULÁSA KÉNYSZERÍTETTE KI.
Az Ukrajna elleni háború kezdete óta ez a folyamat „hatalmas ugrásokkal” halad, és „nincs más lehetőségünk, mint továbbadni a magasabb árakat” a vásárlóknak – mondta a szóvivő. Rámutatott, hogy minél energia- és műtrágya-igényesebb egy termék, annál drágább lesz.
Ez konkrétan azt jelenti, hogy a vaj például már több mint 20 százalékkal drágább, mint az orosz agresszió előtt, és olyan termékek ára is emelkedik, mint a tusfürdő, mert előállításuk igen energiaigényes – tette hozzá az RND.
AZ ALDINÁL EDDIG NAGYJÁBÓL 120 TERMÉK ÁRÁT EMELTÉK. EZ AZT JELENTI, HOGY A TELJES KÍNÁLAT MINTEGY 10 SZÁZALÉKÁT ÉRINTI A DRÁGULÁS.
Az Aldi után egy sor hálózat, például a diszkontokat üzemeltető Penny, és a szupermarketeket működtető Edeka és a Rewe is bejelentette, hogy emelik egy sor termék árát. „Arra számítok, hogy a hét közepére az utolsó versenytársak is követik a példánkat, és emelik az árakat” – mondta az Aldi Nord szóvivője.
A Focus Online hírportál hétfői összeállításában kiemelte, hogy a legolcsóbb, 250 grammos kiszerelésű vajért a diszkontoknál soha nem kellett még 2 eurónál (750 forint) többet fizetni, de a háború árfelhajtó hatása miatt hamarosan átléphetik ezt a határt, és meglehet, hogy húsvétkor 2,19 euróba kerül majd a legolcsóbb vaj.
Drágul a többi között a sajt is. Egy bennfentes az Aldinál a Focus Online-nak azt mondta, hogy a felvásárlási ár annyira magas, hogy a legolcsóbb csomag sajt ára a jelenlegi 1,99 euróról hamarosan 2,39 euróra emelkedhet.
A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet nemrégiben végzett felmérése szerint szinte minden élelmiszeripari vállalat emelni akarja az árait a következő három hónapban. „Oroszország Ukrajna elleni támadása nemcsak az energiaköltségeket növeli, hanem számos mezőgazdasági termék árát is megemeli” – mondta Timo Wollmershäuser, az Ifo munkatársa az RND-nek, hozzátéve, hogy a drágulás különösen a fogyasztói, kiskereskedelmi szektorra jellemző, de a nagykereskedelmet sem kerüli el.
Kapcsolódó cikkeink
A magyar fogyasztók továbbra is árérzékenyek, de egyre fontosabb a környezetvédelem
A PENNY évek óta következetesen vezet be olyan fenntartható megoldásokat,…
Tovább olvasom >Öt év alatt 60%-os növekedést ért el az Aldi Spanyolországban
Az Aldi Nord az elmúlt öt év leggyorsabban növekvő élelmiszerláncává…
Tovább olvasom >Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >További cikkeink
OKSZ: A kiskereskedelem nem felelős az emelkedő árakért
A kiskereskedelmi forgalom júniusi 3 százalékos – éves emelkedése az…
Tovább olvasom >A Kárpát-medence legízletesebb magyar ételeit is megkóstolhatjuk a Szent István Napon
A Kárpát-medence legfinomabb fogásait, zamatos illatokat és hagyományőrző programokat ígér…
Tovább olvasom >Közel 2,3 milliárd forintos fejlesztéssel újult meg három SPAR áruház országszerte
A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére is folytatja beruházásait a…
Tovább olvasom >