Drágulhatnak a whiskyk és rumok az EU válaszlépései nyomán

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 04. 04. 11:49

Donald Trump legújabb kereskedelempolitikai lépése ismét hullámokat vet a világpiacon: az április 2-án meghirdetett „Felszabadítás Napja” program keretében az Egyesült Államok agresszív vámemeléseket helyezett kilátásba legfőbb kereskedelmi partnereivel – köztük az Európai Unióval – szemben. A cél világos: visszavinni a gyártást Amerikába, és véget vetni a Trump által „évtizedes kizsákmányolásnak” nevezett időszaknak. A lépés azonban nem maradt válasz nélkül: Brüsszel is készül az ellentámadásra – írja a Pénzcentrum.

A kereskedelmi háború új frontja: a bárpult?

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke máris jelezte, hogy az EU komoly válaszlépéseket fontolgat, és különböző intézkedéscsomagokat készítenek elő. Bár még nem született végleges döntés, az uniós vezetők nyíltan beszélnek a lehetséges gazdasági károkról: megugró inflációról, emelkedő élelmiszer- és gyógyszerárakról – és nem kizárt, hogy a kereskedelmi konfliktus a szeszesitalokra is kiterjed.

A vámháború tehát könnyen átterjedhet a boltok és bárok polcaira is, és ha az EU valóban megvámolja az amerikai alkoholokat, a legnépszerűbb tengerentúli italok – például a Jack Daniel’s, a Buffalo Trace vagy a Woodford Reserve – komoly áremelkedéssel nézhetnek szembe. Ez pedig nemcsak a prémium italok rajongóinak pénztárcáját érinti, hanem a vendéglátóipar és a kiskereskedelem szereplőit is.

Készletezés és kivárás: hogyan reagál a piac?

A Whiskynet.hu – az egyik legismertebb hazai italwebshop – szerint egyelőre nincs pánikhangulat a piacon. „Itthon még nem látszik az árazásokban a mozgás, hiszen még semmi nem biztos. A jelenlegi állás szerint is leghamarabb április végétől léphetnek életbe az uniós ellenintézkedések” – mondták. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a háttérben ne zajlana a felkészülés.

Szatmári Kati, a WhiskyNet társalapítója szerint a bizonytalanság már most érezhető. „Senki nem akarja előre kiárazni magát a piacról” – fogalmazott, hozzátéve: ha életbe lépnek a vámok, akkor a meglévő készletek kifogyása után az árak biztosan emelkedni fognak.

A kérdés tehát adott: érdemes-e most betárazni az amerikai italokból? Szatmári szerint igen. „Most még biztosan kitart egy darabig a kereskedők által felhalmozott készlet, de ez sem végtelen.” A WhiskyNet ennek megfelelően már lépett is: „Mi minden eshetőségre felkészültünk. A kérdés csak az, hogy meddig tart ki ez a készlet – és hogy valóban szükséges volt-e.”

Mennyit ér egy palack Amerika, ha vám is van benne?

Egyelőre nem tudni biztosan, hogy az EU valóban megvámolja-e az amerikai italokat, és ha igen, milyen mértékben. Ugyanakkor a forgatókönyv nem példa nélküli: korábban már volt példa arra, hogy az Egyesült Államok és az EU közötti kereskedelmi vita során szeszes italok is célkeresztbe kerültek – például a Trump-adminisztráció alatt, amikor az Airbus–Boeing vita mellékhatásaként 25%-os vámot vetettek ki egyes italokra.

A mostani helyzet különösen érzékenyen érintheti a prémium szegmensben mozgó kereskedőket és fogyasztókat, hiszen az amerikai whiskyk, meczálok, tequilák és rumok számos európai piacon erős pozícióban vannak. Ha ezek ára jelentősen emelkedik, az akár a fogyasztási szokások átalakulásához is vezethet: többen fordulhatnak európai alternatívák – például skót vagy ír whiskyk – felé.

Ami biztos: a bizonytalanság

A jelenlegi helyzetet a kiszámíthatatlanság jellemzi. A kereskedelmi háborúk természete, hogy a bejelentések és válaszintézkedések gyors egymásutánban követik egymást, miközben a végrehajtás időben eltolódhat, vagy akár el is maradhat. Ez azonban nem vigasztalja azokat, akik kedvenc italaik beszerzését tervezik a közeljövőben.

Egy dolog biztos: ha valaki biztosra akar menni, most még a régi árakon juthat hozzá a megszokott amerikai kedvencekhez. Hogy meddig, az már a világpolitika kérdése.

Kapcsolódó cikkeink