Drágulás ide vagy oda: nyáron is töretlen a magyarok utazási kedve
A mediterrán tengerparti nyaralások a legnépszerűbbek idén is, miközben Bulgária és Albánia egyre több magyar utazó célkeresztjébe kerül. Bár a nyaralás átlagosan 5–10 százalékkal többe kerül, az előfoglalási kedvezmények és a kedvező repülőjegyárak idén is sokakat mozgósítottak – írja a Vg.hu.
A szervezett utaztatás továbbra is erős lábakon áll a koronavírus-járványt követően – derült ki a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) friss helyzetértékeléséből. Az előfoglalási időszak lezárultával már most jól látszik: a magyar utazók idén nyáron sem mondanak le a külföldi tengerparti nyaralásról, az irodák jelentős keresletet tapasztaltak a január–márciusi akciós időszakban.
Törökország vezet, Albánia erősödik
A legkeresettebb nyári úti célok listáján nem történt nagy meglepetés: továbbra is Törökország és Görögország tengerpartjai vonzzák a legtöbb utazót. A török riviéra különösen népszerű az átlátható, all inclusive ajánlatok miatt – mondta el Bakó Balázs, a MUISZ szóvivője.
Az ár-érték arányban is versenyképes csomagok átlagosan 300–400 ezer forintba kerülnek fejenként egyhetes, repülős, ellátást is tartalmazó nyaralás esetén. A választott célország és szálláskategória azonban jelentősen módosíthatja ezt az összeget.
A toplistákon stabilan tartja magát Olaszország, Spanyolország, Málta és Franciaország is, miközben Horvátország mellett Bulgária és Albánia is egyre népszerűbb – utóbbiak korábban főként szervezett utak révén voltak elérhetők, most viszont nő az egyéni utazások száma is.
Előfoglalás vagy last minute? Már fogynak a helyek
Az előfoglalási időszakban akár 10–30 százalékos kedvezmények is elérhetők voltak, ami sokakat arra ösztönzött, hogy már tavasszal lefoglalják nyári utazásukat. Aki viszont kivár a last minute lehetőségek miatt, annak már most számolnia kell azzal, hogy egyre kevesebb szabad szoba áll rendelkezésre a főszezonra.
Olcsóbb repülőjegyek, célkeresztben Bulgária és Horvátország
A Kiwi.com foglalási adatai szerint a magyarok 2025 nyarán leggyakrabban Spanyolországba, Olaszországba, Görögországba és Portugáliába repülnek. A legnagyobb növekedést ugyanakkor Bulgária, Horvátország és Málta könyvelheti el – ezekbe az országokba nemcsak többen utaznak, hanem egyre gyakrabban egyénileg.
A repülőjegyárak is ösztönzőleg hatnak: Bulgáriába idén átlagosan 12, Horvátországba pedig 46 százalékkal olcsóbban lehet repülni, mint tavaly. A nyári hónapokra a Kiwi.com rendszerében akár 10 ezer forinttól is található repülőjegy Bulgáriába és Horvátországba, míg Máltára már 16 ezer forint körül is elérhetők a jegyek.
Távoli úti célok: egyre többen vágnak bele
A hosszabb távú utazások iránt is nő az érdeklődés: egyre több magyar foglal repülőjegyet Thaiföldre, Peruba vagy Indonéziába. A Kiwi.com szerint a csoportos vagy családi foglalások aránya az ilyen hosszabb utak esetén 27 százalékról 35 százalékra emelkedett.
A nyári hónapok repülőjegy-átlagára jelenleg 174 euró, de az árak jelentősen eltérnek az úti cél távolsága szerint:
-
rövid táv (1500 km-ig): 128 euró,
-
közepes táv (1500–4000 km): 203 euró,
-
hosszú táv (4000 km felett): 597 euró.
Összességében: stabil kereslet és széles kínálat jellemzi az idei nyarat
A nyaralási piac 2025 nyarán is aktív: bár az árak nőttek, az előfoglalási lehetőségek, a csomagajánlatok biztonsága és a repülőjegyárak kedvezőbb alakulása segíti a családokat abban, hogy ne mondjanak le a külföldi pihenésről. A tengerpartok vonzereje továbbra is erős, legyen szó akár a megszokott görög–török–horvát háromszögről, akár a felfutóban lévő Albániáról vagy Bulgáriáról.
Kapcsolódó cikkeink
Visit Hungary: átlépte az ötmilliós vendégszámot, és továbbra is dübörög a magyar turizmus
Idén még a tavalyi turisztikai rekordévhez képest is tizenegy nappal…
Tovább olvasom >Szorosabbá válnak a magyar-szaudi kereskedelmi is turisztikai kapcsolatok
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) célja, hogy a magyar…
Tovább olvasom >Új csúcsok az utas- és áruforgalomban: Magyarország rekordot döntött a légi közlekedésben 2024-ben
A légi szállítás 2024-ben látványos növekedést produkált Magyarországon. A hazai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Május közepétől jöhet a drogériák árcsökkentése: 30 termékkategóriában mérséklődhetnek az árak
Újabb hatósági beavatkozás készül a hazai kiskereskedelemben: a kormány 30…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 0,4 százalékkal haladta meg, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal mérséklődött
Márciusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,4…
Tovább olvasom >Az NGM elégedett a kiskereskedelmi forgalom bővülésével
A kiskereskedelmi forgalom márciusi megtorpanása csupán átmeneti, technikai jelenség, amelynek…
Tovább olvasom >