Dr. Tóth András: A GVH is aktívan foglalkozik a mesterséges intelligenciával
Élénk nemzetközi érdeklődés mutatkozik a Gazdasági Versenyhivatal piackutatása iránt, amit a nemzeti versenyhatóság év elején indított, s amelyben a mesterséges intelligencia piaci versenyre és a fogyasztók ügyleti döntéseire kifejtett hatásait vizsgálja. Erről is szó esik a GVH Podcast legfrissebb adásában, amelyben Dr. Tóth András, a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese, a GVH Versenytanácsának elnöke beszél arról is, hogy a mesterséges intelligencia technológiák alkalmazása az úgynevezett kis nyelvek, például a magyar nyelv érvényesülését is befolyásolhatják, azáltal, hogy az öntanuló rendszerek jellemzően a nagy világnyelvekből „táplálkoznak”.
Augusztus 1-jén lépett hatályba az Európai Unió mesterséges intelligenciát szabályozó rendelete, az úgynevezett AI Act. A jogszabályt fokozatosan, több lépcsőben kell majd alkalmazni, 2026 közepétől válik majd kötelezővé. A rendelet célja, hogy a mesterséges intelligencia működését érthetőbbé és transzparensebbé tegyék, a szabályozás ugyanakkor számos további kérdést is felvet. Többek között erről is beszélt Dr. Tóth András, a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese a GVH Podcast legutóbbi részében. A GVH Versenytanácsának elnöke a beszélgetés során azt is felvetette, hogy a mesterséges intelligencia túlszabályozása versenyhátrányt okozhat az európai vállalkozásoknak.
A podcast-beszélgetés második, most kiadott részében Dr. Tóth András rámutatott, hogy az életünk egyre több dimenziója kerül az online térbe a mesterséges „adatosítási” folyamat következtében, ezért ez egyértelműen érinti a vállalatok közötti verseny egyik fontos aspektusát, a hatékonyság kérdését. A GVH Versenytanácsának elnöke úgy fogalmazott, hogy a „vállalatok, amelyek növekedni akarnak, nem tudnak ebből kimaradni.” Hozzátette, hogy azok a vállalatok, amelyek adaptálódni tudnak, növelni tudják a hatékonyságukat. Visszautalt a GVH Podcast előző epizódjában elmondottakra, miszerint többek között ezért lényeges kérdés, hogy az európai szabályozás hogyan befolyásolja az európai vállalatok mesterséges intelligencia technológiák alkalmazásával kapcsolatos költségeit.
A GVH Podcast legfrissebb részében Dr. Tóth András – több más fontos szempont mellett – beszélt arról is, hogy a mesterséges intelligencia technológiák alkalmazása az olyan kis nyelvek, mint például a magyar nyelv érvényesülését is befolyásolhatják, azáltal, hogy az öntanuló rendszereket jellemzően a nagy világnyelveken írt szövegeken tanítják be. Úgy fogalmazott, hogy „érdekelt minket, hogyha a magyar nyelvet ebben a mesterséges nyelvfejlesztési folyamatban közérdekből akarjuk érvényesíteni, akkor milyen piaci nehézségekkel szembesülünk.” Dr. Tóth András elmondta, hogy élénk nemzetközi érdeklődés mutatkozik a GVH piacelemzése, illetve annak egyedi megközelítése iránt.
A beszélgetés – a GVH podcast korábbi adásai mellett – meghallgatható
-
- a Gazdasági Versenyhivatal honlapján: https://gvh.hu/sajtoszoba/gvh-podcast,
- a GVH Youtube-csatornáján: https://youtu.be/qj0kjv4JPCY,
- valamint a nemzeti versenyhatóság Spotify csatornáján: https://open.spotify.com/show/01iuQLMRYFUZlWmUYVgkW0
Kapcsolódó cikkeink
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat…
Tovább olvasom >A GVH 100 millió forint bírságot szabott ki a GymBeam táplálékkiegészítőket forgalmazó cégre
Megtévesztően kommunikált a GymBeam, ezért 100 millió forintos bírságot szabtak…
Tovább olvasom >A szervízdíj nem borravaló – itt a különbség a kettő között
Gyakran nagy bizonytalanság övezi, hogy a mára szinte mindenhol alkalmazott…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >