Dömpingszerű termelés és felvásárlás a chipszadó életbe lépése előtt

Szerző: trademagazin Dátum: 2011. 07. 28. 15:00

Az adó bevezetése nyomán az érintett élelmiszergyártók és a kereskedők dömpingszerű termelésbe és felvásárlásba kezdhetnek, bár sokáig nem lehet az áremelkedést késleltetni.

Az élelmiszergyártók minél több terméket kívánnak eladni a kereskedőknek még a chipszadó életbe lépése, azaz szeptember elseje előtt. Mint azt korábban megírtuk, az édesipari termékeket, üdítőket, energiaitalokat és levesesporokra kivetett adó nyomán ágazatonként és termékenként 5-25 százalékos áremelkedésre és egyben forgalomcsökkenésre számítanak a gyártók.

A törvény szerint a szeptember elseje után forgalomba hozott termékekre vetik ki az adót, vagyis a kereskedők úgy értelmezik, hogy a szeptember elseje előtt a gyártótól megvásárolt, ám szeptember után polcra kerülő készletekre még nem vonatkozik a törvény.

Tehát az áremelkedést – forgalomcsökkenést – elkerülni akaró kereskedőnek így elemi érdeke, hogy idejekorán készletezzen, különösen, hogy a várható árnövekedés miatt az érintett termékkörben szeptember elseje előtt némi lakossági felvásárlásra is számítani lehet. (Több áruház is már jelenleg is akciós termékei között tartja a később vélhetően emelkedő árú termékeket.)

Ugyanakkor az élelmiszer előállítók ferde szemmel nézik a kereskedőket, attól tartva, hogy az adó okozta költségnövekedést rajtuk próbálják megspórolni. Az előállítók részéről többször elhangzott, hogy az ágazat már nem tud több költséget elviselni, így a várható forgalomcsökkenés is valószínűleg leépítést fog hozni.

A Parlament már korábban a beszállítói törvény módosításával előírta, hogy a kereskedőnek kötelessége lesz nyilvántartani a termékre kivetett chipszadót – népegészségügyi termékdíjat – és azt visszatéríteni a gyártónak.

Azonban a törvény arról már nem rendelkezett – nem is rendelkezhet – arról, ha a kereskedők alacsonyabb átvételi áron veszi át a terméket. A Népszabadságnak névtelenül több gyártónál is azt mondták, hogy a törvény életbe léptéig több nagy lánc is leállította a beszállítói ártárgyalásait.

A kereskedők szerint a beszállítókat védelmezni hivatott passzus legalább annyira a hazai beszállítók ellen is dolgozik: a nagy láncok külföldről szerezhetik be az érintett árucikkeket, hiszen a beszállítói törvény vonatkozó előírásai a külföldi termelőkre nem vonatkoznak.

Vagyis az importarány nőhet a kiskereskedelemben. Igaz ugyan az is, hogy a törvény által érintett termékek aránya a terület ismerősei szerint a teljes kiskereskedelmi forgalomhoz viszonyítva elenyésző.

A piacot ismerők szerint mindazonáltal szeptember elseje után fokozatosan jelenik meg az fogyasztói árakban a chipszadó hatása, amiről – kereskedők és előállítók egyaránt – azt vélelmezik, hogy a növekedő árak miatt a határmenti kereskedelem és a fekete csatornák forgalma nőhet – írja a Népszabadság Online.

Kapcsolódó cikkeink