Díjemelési hullám közeleg a hazai bankoknál
2025 januárjától jelentős díjemelések várhatók a magyar bankoknál, miután lejár a kormány által korábban bevezetett díjemelési stop. Az OTP Bank már előre bejelentette az új, magasabb díjszabásokat, amelyek bizonyos tételeknél közel duplájára növekedhetnek. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a többi bank is követheti az OTP példáját, és az év tavaszán újabb díjemelési hullámra számíthatunk – írja az Index.
A tranzakciós illeték és az áthárítás kérdése
A bankok több mint egy évtizede fizetnek tranzakciós illetéket, amit azonban gyakran áthárítanak az ügyfelekre, különösen a vállalati ügyfelekre, de kisebb mértékben a lakossági ügyfelekre is. 2024 nyarán a kormány bejelentette, hogy a tranzakciós illeték mértéke nő: az általános illeték 0,3%-ról 0,45%-ra emelkedett, a maximális összeg pedig 10 ezer forintról 20 ezer forintra nőtt. A készpénzfelvétel esetében az illeték 0,6%-ról 0,9%-ra emelkedett. A kormány azonban 2024 végéig megtiltotta, hogy a bankok ezt a terhet a lakossági ügyfelekre hárítsák, így segítve a fogyasztás élénkítését és a gazdasági növekedést.
A januári díjemelés részletei
2025 januárjában azonban véget ér a díjemelési stop, és az OTP Bank lépései alapján komoly drágulás várható. Az új díjszabás szerint például a bankon belüli átutalás költsége 0,3%-ról 0,45%-ra nő, míg a bankon kívüli átutalások díja 0,35%-ról 0,5%-ra emelkedik. Az eddig 14 522 forintos maximális díj egy bankon kívüli utalásnál akár 25 ezer forintra is nőhet.
Ez a díjemelés különösen a nagyobb, 5 millió forint feletti utalások esetében érezhető majd.
Drágább készpénzfelvétel itthon és külföldön
A készpénzfelvételt választók sem kerülhetik el a költségnövekedést. Az OTP saját automatáiból történő készpénzfelvétel díja 159 forint plusz 1,49%-ról 159 forint plusz 1,79%-ra emelkedik. Más bankok automatáinál a díj 1 581 forint plusz 0,6%-ról 1 581 forint plusz 0,9%-ra nő. Az EU-s automatákból való külföldi készpénzfelvétel szintén drágul: 1 581 forint plusz 0,9%-ra emelkedik, míg más valuták esetében 7,36 euró plusz 2,12%-ra nő a költség.
Újabb díjemelési hullám tavasszal
A szakértők szerint a bankok nem csak az év elején emelnek díjakat. A törvényi előírások lehetővé teszik, hogy a bankok az előző évi infláció mértékével emeljék a díjaikat, ami további 4% körüli drágítást jelenthet tavasszal. Ez azt jelenti, hogy az ügyfelek akár kétszer is szembesülhetnek díjemelésekkel 2025-ben, amelyek érintik az olyan költségeket is, mint a számlavezetési díjak.
A bankszámlaváltás lehetősége
A magyar bankpiacon a bankszámlaváltási hajlandóság alacsony, ami a magas díjak fenntartásához és a bankok jelentős profitjához vezet. Az ügyfelek sokszor a szüleik bankjánál nyitnak számlát, és évekig nem váltanak. Az adatok szerint a bankszektor tavaly 840 milliárd forint bevételt szerzett pénzforgalmi szolgáltatásokból, amelyből 333 milliárd forintot fizettek ki tranzakciós illetékként. A bankok így mintegy 507 milliárd forintot könyvelhettek el az illeték levonása után.
Érdemes átgondolni a banki szolgáltatások költségeit, és megfontolni, hogy érdemes-e másik csomagra vagy bankra váltani. Az ügyfelek ugyanis jelentős megtakarítást érhetnek el, ha megfelelő díjstruktúrájú szolgáltatást választanak.
Kapcsolódó cikkeink
Signature 40 újra – Szintet lépett a Signature Platform: elindult a Signature Alumni Club
2024-ben soha nem látott magaslatokra ért a Signature 40 lista.…
Tovább olvasom >Növekvő tranzakciók: az elektronikus fizetések új lendületet kaptak 2024 második negyedévében
Az év első negyedévében tapasztalt szezonális visszaesés után 2024 második…
Tovább olvasom >Ez lehet az igazi veszélye a megemelt tranzakciós illetéknek
Nem várható az, hogy a hazai vagyonosok pénzük döntő részét…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >