Deloitte: januárra nehéz lesz bevezetni az agráriumban a fordított áfafizetést
Amennyiben a román példát vesszük alapul, úgy nehéz elképzelni, hogy januárra nálunk is bevezethetővé válik az agráriumban a fordított fizetésű áfa. Románia esetében ugyanis közel egy évet igényelt az uniós engedélyeztetés.
Magyarországnak a fordított adózás bevezetéséhez a mezőgazdasági termékek körében úgynevezett derogációs eljárást kell indítania, amelynek keretében az Európai Unió engedélyezheti a speciális adófizetési mód alkalmazási körének bővítését; Románia esetében az engedélyeztetési eljárás közel egy évig tartott – derül ki a Deloitte hírleveléből.
Orbán Viktor szeptember 12-én, az Országvédelmi akcióterv részeként jelentette be, hogy Magyarország fordított adózási rendszert vezet be a mezőgazdasági termékek körében. Az erre vonatkozó tervet az előírt rend szerint eljuttatták az Európai Unióhoz, és megkezdték a konzultációkat Brüsszellel – mondta a miniszterelnök.
A Deloitte hírlevele ismerteti: amennyiben a tervezett változtatás hatályba lép, úgy az általános forgalmi adó megfizetésére nem a termék értékesítője, hanem a termék beszerzője lesz kötelezett. A fordított adózás bevezetésével a kormány a mezőgazdasági termékek esetében az adófizetés elkerülését kívánja visszaszorítani.
Az Európai Unió Tanácsának a 2006. november 28-i közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelve szerint bizonyos termékek, szolgáltatások esetében lehetőségük van a tagállamoknak arra, hogy fordított adózást vezessenek be. Tekintettel arra, hogy a mezőgazdasági termékek esetében az irányelv nem rendelkezik arról, hogy tagállami döntéstől függően lehetséges a fordított adózás alkalmazása, Magyarországnak úgynevezett derogációs eljárást szükséges indítania, amelynek keretében az Európai Unió engedélyezheti e speciális adófizetési mód alkalmazási körének bővítését – mutat rá a tanácsadó cég.
A Deloitte a fordított adózás bevezetésével kapcsolatosan kiemeli: Románia már alkalmazza meghatározott mezőgazdasági termékek esetében a fordított adózási mechanizmust. Románia esetében közel 1 évig tartott az engedélyeztetési eljárás az Európai Unió kompetens szervénél, amelynek eredményeként az EU a 2011. június 1. – 2013. május 31. közötti periódusra engedélyezte a fordított adózás alkalmazását bizonyos mezőgazdasági termékekre.
A miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy már el is indult a brüsszeli ügyintézés. Az érintett szakmai szervezetek viszont nem tudnak arról, hogy már ki lenne jelölve a termékkör, melyre a fordított adóztatás vonatkozna. Sőt, a minap arról esett szó, hogy bizonyos élelmiszerek esetében a 25 helyett 18 százalékos áfát vezet be a kormány, vagyis tovább bővülne a más 18 százalékkal adózó termékek köre. Mindez viszont arról tanúskodik, hogy nem lezárt ügy az agrártermékek áfa-ügye, akkor viszont kérdés, hogy mikor kerül valóban Brüsszelbe a magyar kérés, és ezt követően mikor hoz határozatot róla az EU. Ismerve a bürokrácia útvesztőjét, illetve azt, hogy Brüsszel milyen alapossággal jár el adóügyekben, szinte alig elképzelhető, hogy januárra Magyarország megkapja a derogációt, vagyis az eltérést a fő szabályoktól – írja a szabadfold.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >