Deloitte: 66 magyar cég a régió legnagyobbjai között
A Deloitte Top 500-as listájára idén 66 – a tavalyinál hárommal több – magyar vállalatnak sikerült felkerülnie, együttesen 89,6 milliárd euró konszolidált árbevétellel. A PKN Orlen megőrizte vezető helyét, azt követi a Mol és a cseh Skoda Auto.
A listán szereplő magyar cégek közül a legtöbb az energiaszektorból került ki, de a fogyasztói ágazat és az autóipar jelenti a két húzóágazatot. A Mol Magyarország megőrizte második helyét, az OTP Bank az ötödikről a harmadik helyre, az Audi Hungaria Motor pedig az egy évvel ezelőtti 16. helyről a hetedik helyre lépett elő.
A közép-európai országok és iparágak nagy része gyorsuló gazdasági növekedést ért el 2014-ben, a gépipari export és a lakossági fogyasztás növekedése emelte a GDP-t. Egyedül az energiaipari vállalatok tapasztaltak jelentős visszaesést. A régiós vezetők bíznak abban, hogy a GDP növekedés egyre inkább megmutatkozik a növekvő árbevételekben is – állapítja meg a Deloitte Közép-európai Top 500 felmérése.
A Deloitte idén kilencedik alkalommal állította össze a legnagyobb vállalatok listáját (500 vállalat, 50 bank, és 50 biztosító) 18 közép-európai ország és Ukrajna cégeit vizsgálva. Az idei Top 500 rangsorban szereplő vállalatok összesített árbevétele 682 milliárd euró, amely 1,8 százalékkal alacsonyabb az előző évinél. A ranglistára kerüléshez szükséges minimális árbevétel 459 millió euró volt, 3,7 százalékkal alacsonyabb, mint az előző évben.
Az 500 legnagyobb közép-európai vállalat átlagos éves árbevétel-növekedése 2014-ben nem érte el a régió legnagyobb gazdaságainak szerény GDP növekedését, euróban mérve csak 0,3 százalék volt, ami messze elmarad a 2011-es 9,8 százaléktól, és nem éri el az országok GDP növekedését sem: Magyarország (3,6), Lengyelország (3,4), Románia (2,8), Szlovákia (2), Csehország (2).
Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere szerint a GDP változásai nagyrészt a Nyugat-Európába irányuló export növekedésének köszönhetőek, amelyet sok esetben az euróval szemben ingadozó helyi valuták ösztönöznek.
A legtöbb közép-európai országban növekedett a fizetések nominális és reálértéke is, miközben a fogyasztási cikkek árai csökkentek, így nőtt a vásárlóerő. Ezért Horvátország és Ukrajna kivételével – előbbiben 0,4, utóbbiban megközelítőleg 6,8 százalékkal csökkent a GDP – a régió minden országában megfigyelhető a lakossági fogyasztás növekedése. Seres Béla szerint a régió legnagyobb gazdaságai sokkal stabilabb és fenntarthatóbb helyzetben vannak, mint egy évvel ezelőtt.
A közép-európai régió 50 legnagyobb bankjának mérlegfőösszege 2,3 százalékkal nőtt, közülük 33 esetében volt bővülés. A régióban a legnagyobb ismét a PKO Bank Polski, a rangsor tíz legnagyobb bankja közül öt lengyel. Az egyes országok között jelentős eltérés mutatkozik a nyereségesség tekintetében: a tőkearányos jövedelmezőség (ROE) értéke a lengyel bankok esetében átlagosan 10,9, a cseheknél 13,2, míg a románoknál mindössze 3 százalék volt.
A régió 50 legnagyobb biztosítójának bruttó biztosítási díjbevétele (GWP) 2014-ben 1,7 százalékkal esett az előző évi 0,8 százalékos csökkenés után, tőkearányos jövedelmezőségük azonban a 2013-as 11,3-ról 14,7 százalékra emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Intelligens robotok: nekünk, velünk, helyettünk dolgoznak
A robotgazdaság exponenciális térnyerése és a technológiai fejlődés újabb lehetőséget…
Tovább olvasom >A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a…
Tovább olvasom >A bővülő transzferár-követelményeket idén bírságemelkedés is követi
Az elmúlt két évben több jelentős változás lépett hatályba a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az ipari termelés 4,2 százalékkal mérséklődött novemberben
2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9…
Tovább olvasom >Globális trendek – élelmiszeripari insightok
Az élelmiszeripar globális trendjeinek és innovációinak vezető platformjaként működő SIAL…
Tovább olvasom >Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét, de nem tudja, hogyan
Az új év kezdete sokak számára az egészségükre való tudatosabb…
Tovább olvasom >