Decemberben nem változott a GKI-Erste konjunktúraindex
Decemberben lényegében nem változott, hibahatáron belüli mértékben romlott a GKI-Erste konjunktúraindex (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. A GKI (www.gki.hu) által, az Európai Unió támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások éves csúcsukon, a fogyasztói várakozások viszont éves mélypontjukon zárták az évet. A várakozások 2014-ben viszonylag szűk sávon belül ingadoztak, miközben jellemzően erős optimizmust mutattak.
Az üzleti szférán belül decemberben a szolgáltatásokat kivéve – ahol a várakozások érezhetően javultak – minden ágazat bizalmi indexe kissé rosszabb lett. Az ipari bizalmi index minimális gyengülése az elmúlt időszaki termelés, a termelési kilátások valamint a rendelésállomány romló megítélésének következménye. Az exportrendelésekről alkotott vélemény azonban kissé, a készletek megítélése pedig sokat javult. Az építőipari bizalmi index csökkenését főleg az előző háromhavi termelési színvonal minősítésének számottevő, a rendelésállomány kisebb mértékű romlása okozta. A kereskedelmi várakozások némi lanyhulása az eladási pozíció romló megítélésének és a növekvőnek érzett készletszintnek a következménye, a várható rendeléseket illetően viszont a novemberinél optimistábbak voltak a válaszadók. A szolgáltatói bizalmi javulásában szerepe volt az üzletmenet valamint az elmúlt és a következő időszaki forgalom javuló véleményezésének.
A foglalkoztatási szándék a kereskedelemben jelentősen, de valamivel az iparban is rosszabb lett a novemberihez képest, az építőiparban nem változott, a kereskedelemben pedig kissé javult. Erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme. Az áremelési törekvés az iparban kissé gyengült, a szolgáltató cégek körében nem változott. Az építőiparban az árcsökkenésre számító cégek aránya továbbra is kissé meghaladta az áremelést tervezőkét. A kereskedelmi cégek körében viszont egy hónap alatt jelentősen növekedett az áremelést tervezők aránya, miközben az árnövelés átlagos mértéke is nőtt. Erősödött a fogyasztók inflációs várakozása is. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban zuhant, de látványosan romlott a kereskedelemben is, miközben az építőiparban és a szolgáltató szférában kissé javult. Kedvezőtlenebb lett a lakosság véleménye is.
A GKI fogyasztói bizalmi index november után decemberben is csökkent. Decemberben a lakosság a saját pénzügyi helyzetét és várható megtakarítási képességét is rosszabbnak ítélte, mint az előző hónapban. Kissé pesszimistábban látták az emberek a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét is.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >