Decemberben július óta a legmagasabbra emelkedett az euróövezeti infláció
Decemberben már sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett az euróövezet inflációs rátája az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat első becslése alapján.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint az euróövezet éves inflációs rátája 2024 decemberében július óta a legmagasabbra, a várakozásoknak megfelelően 2,4 százalékra emelkedett a novemberi 2,2 százalékról.
Havi bázison az árindex 0,4 százalékkal emelkedett decemberben a novemberi 0,3 százalékos havi csökkenés után.
A legmagasabb inflációs ráta Horvátországban alakult ki, 4,5 százalék a novemberi 4,0 százalék után, Belgiumban pedig 4,4 százalék a novemberi 4,8 százalék után, A legalacsonyabb inflációs ráta Írországban volt, 1,0 százalék az előző havi 0,5 százalék után, Litvániában 1,4 százalék 1,1 százalék után, Luxemburgban 1,6 százalék 1,1 százalék után.
Az euróövezet legnagyobb gazdaságait tekintve az infláció Németországban 2,8 százalékra nőtt a novemberi 2,4 százalékról, Franciaországban 1,8 százalékra nőtt 1,7 százalékról, és Spanyolországban 2,8 százalékra 2,4 százalékról. Olaszországban viszont 1,4 százalékra lassult 1,5 százalékról.
Eközben a maginfláció, amely nem tartalmazza az energia, az élelmiszerek, az alkohol és a dohányáruk árát, 2,7 százalékon állandósult. A maginfláció havi bázison decemberben 0,5 százalékkal emelkedett a novemberi 0,6 százalékos havi csökkenés után.
A szolgáltatások ára emelkedett a leginkább, az éves ráta 4,0 százalék volt decemberben, kissé magasabb a novemberi 3,9 százaléknál. Az élelmiszer, alkohol és dohány kategória árindexe 2,7 százalékkal nőtt novemberben és decemberben is.
A nem energetikai ipari termékek árindexe enyhén csökkent, 0,5 százalékra decemberben a novemberi 0,6 százalékról.
Az energiaárak alakulása jelentős mértékben megváltozott, a novemberi mínusz 2,0 százalékról decemberben plusz 0,1 százalékra fordult, ami a deflációból enyhe inflációba való átmenetet jelez ebben a szektorban.
Az uniós összehasonlítási céllal kalkulált HICP árindex decemberben éves bázison 2,8 százalékos emelkedést mutatott a novemberi 2,7 százalékos emelkedés után, havi bázison pedig 0,4 százalékos emelkedést a novemberi 0,4 százalékos csökkenés után.
Ezek az ágazati változások arra utalnak, hogy az infláció általános növekedését a szolgáltatások és az energia emelkedő árai befolyásolták, míg az élelmiszerek és a nem energetikai ipari termékek hatása stabilabb volt, vagy enyhén csökkent.
Kapcsolódó cikkeink
A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Komoly átalakulásban a magyar tésztapiac
A szokások változása alapjaiban formálják át a magyar tésztapiacot –…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >