Cukor helyett etanolt gyártanak a brazilok
A közlekedés igényeinek felfutásával egyre több üzemanyagra van szükség Brazíliában, amit javarészt cukornádültetvényeken termelnek meg – írja az agrarszektor.hu. A kukorica – mint etanolalapanyag – csekély megbecsülésnek örvend, és kevéssé hatékony a cellulózalapú etanolgyártás is. A párizsi klímaegyezmény alapján azonban Brazíliának is kötelezettségeket kellett vállalnia.
Brazíliában a cukornádültetvények hozzák a legtöbb jövedelmet a földműveseknek. Ebből az ipari feldolgozás során vagy hófehér szacharózcukrok készülnek, vagy bioetanol, ami a gazolin üzemanyag 27 százalékos alkotórésze. Az USDA jelentése szerint idén Brazíliában 30,755 milliárd liter bioetanolt fognak gyártani, amiből 27,8 milliárd litert fel is használnak a közlekedés növekvő igényei miatt. A termelés egy év alatt 9 százalékos emelkedésen megy át. A cokornástermés 61 százalékát szívhatja fel az etanolipar, ellentétben a tavalyi 53,6 százalékkal. Ennek oka a cukor világpiaci árának csökkenése és a bioetanol iránti igény növekedése.
Kukoricából mindössze 830 millió liternyi etanolt nyernek idén. Brazíliában a teljes bioetanolmennyiség mindössze 2 százaléka származik ebből a növényből. Ez jól mutatja, mennyivel kevésbé hatékony megoldás kukoricából üzemanyagot gyártani. A cellulóz ennél is gyengébb, bonyolult kinyerést igénylő alapanyag, mindössze 25 millió liternyi etanol készülhet belőle idén.
Miután a biodízel bekeverési arányát tavaly 8, idén pedig 10 százalékra emelte a kormányzat, ennek gyártása is lendületet kapott. 2018-ban már 5,4 milliárd liter biodízelre van kilátás az országban, ami 26 százalékos bővülést jelent a 2017. évi 13 százalékos növekedés után. A fokozódó termelés teljes egészében a belső piacot szolgálja. Ezzel szemben bioetanolból exportra is jut bő egymilliárd liter.
Brazília távlati célja, hogy 2030-ra 33 százalékosra növelje a megújuló energiák arányát a felhasználásban, a közlekedésben pedig növelje a biodízel és a második generációs alapanyagok arányát. Az áramellátást kétharmadrészt vízierőművek biztosítanák, és csökkentenék az üvegházhatású gázok kibocsátását is. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Drágul a szaloncukor: a kakaóbab árának emelkedése is hatással van az ünnepi édességre
A szaloncukor, amely a magyar karácsonyi hagyományok elengedhetetlen része, idén…
Tovább olvasom >Túl sok cukrot esznek a legkisebbek
Az ünnepi szezon közeledtével sok gyermek édességfogyasztása jelentősen megnő, ám…
Tovább olvasom >Globális cukorpiaci válság fenyeget: aszály, áradások és exportkorlátozások sújtják a piacot
A világ cukorpiaca jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe, mivel Brazíliában,…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >