Csütörtökön lép hatályba az új dinnyepiaci szabályozás
Csütörtökön lépnek hatályba a dinnyepiacot szabályozó rendeletmódosítások, amelyek a szaktárca szerint erősíteni fogják a magyar dinnye piaci pozícióját, írja az MTI.
Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM) agrárügyekért felelős államtitkára múlt csütörtökön közölte, hogy módosítják a gyümölcs- és zöldségellenőrzésről, valamint az élelmiszer-előállítás és forgalomba hozatal egyes élelmiszer-higiéniai feltételeiről és az élelmiszerek hatósági ellenőrzéséről szóló rendeletet.
Az államtitkár emlékeztetett: a termelők kifogásolták, hogy bár a magyar dinnye minősége kiváló, pozíciója mégis rossz, mivel a piacon kétes minőségű bizonytalan áru is kapható.
Ezért volt szükség a rendeletek módosítására. A módosított jogszabályok meghatározzák, hogy a dinnyének milyen minőségi követelményeknek kell megfelelnie, illetve ki tevékenykedhet ebben a piaci szegmensben. A dinnyének épnek, egészségesnek, tisztának, kártevőktől mentesnek, idegen szagtól és íztől mentesnek kell lennie. A friss zöldség és gyümölcs forgalomba hozatala során például alapanyag-tárolási, tisztítási, osztályozási, gyártástechnológiai, csomagolási, valamint szállítási tevékenységet csak regisztrált élelmiszer-vállalkozó végezhet.
A magyar dinnye marketing támogatást is kap: az Agrármarketing Centrumon (AMC) keresztül egy 15 millió forint forrású promóciós programmal javítják a magyar dinnye piaci lehetőségeit.
A dinnye minőségére vonatkozó szabályozás célja, hogy a minőség szerint osztályozva két kategóriába legyen sorolható a gyümölcs. Az egyik kategóriába a teljesen kifogástalan, hibátlan áru sorolható, míg a másikba a hibás gyümölcsök kerülnek, akár apróbb hibákkal is.
Simonka György, a Magyar Dinnyeszövetség elnöke, országgyűlési képviselő korábban az MTI-nek elmondta: mintegy 4800-5000 hektáron folyik dinnyetermelés Magyarországon, az idén várhatóan mintegy 180 ezer tonna terem. A termelők éves árbevétele 10 milliárd forint körül mozog. A magyarországi dinnyemennyiség mintegy 60 százalékát Békés megyében, elsősorban Medgyesegyháza környékén termelik meg. Emellett importdinnye az év kilenc hónapjában érkezik az országba, összesen mintegy 100 ezer tonnányi – összegzi a helyzetet a portfolio.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >A dolgozó fiatalok többsége fizetésemelésre számít
Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka…
Tovább olvasom >Banai Péter Benő: jövőre a magyar gazdaság 3 százalék fölött növekedhet
Jövőre a magyar gazdaság, a gazdasági semlegesség értékelvű politikájára támaszkodva…
Tovább olvasom >