Csomagolás újragondolva

Szerző: Budai Klára Dátum: 2024. 11. 18. 09:30

A gyűjtőcsomagolás az FMCG szektor egyik legfontosabb eleme, amely jelentős hatással van a logisztikai folyamatokra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra. A gyűjtőcsomagolások újragondolása nem csupán az anyagfelhasználás csökkentésére irányul, hanem a teljes ellátási lánc optimalizálására is. Előtérbe kerülnek az újrahasznosítható és lebomló anyagok.

A cikk a Trade magazin 2024/11. lapszámában olvasható.

Az EU csomagolási piacát napjainkban több tényező alakítja, köztük a fenntarthatóság iránti fokozott igény, a belső piaci szabad áramlás elősegítése, valamint a nemzeti szabályozások összehangolása a kereskedelmi akadályok elkerülése érdekében.

Az egyik elsődleges cél a versenytorzulás és a környezetre, illetve az emberi egészségre gyakorolt káros hatások minimalizálása. A Körforgásos Gazdaság Akcióterv szerint 2030-ra minden csomagolás újrahasználható vagy újrahasznosítható lesz, miközben az EU Zöld Megállapodása az egyszer használatos műanyagok és hulladék csökkentésére törekszik. Ezek a változások meghatározó szerepet játszanak a csomagolóipar átalakulásában és a fenntartható megoldások előtérbe helyezésében.

A magyar csomagolási piacot 2024-ben számos gazdasági és környezeti hatás befolyásolja, beleértve az inflációt, a nyersanyagok árának növekedését és a munkaerő gyarapodó költségeit.

Hatékonyságnövelés és innováció

Kisfali Attila
szubrégiós értékesítési
marketing- és innovációs
igazgató
DS Smith

A DS Smith a világ egyik vezető fenntartható csomagolások szállítója folyamatos fejlesztésekkel válaszol a változó igényekre, elvárásokra. Magyarországi üzemeiben rendre megújítja folyamatait, technológiáit, az iparágban egyedülálló minőségbiztosítási rendszert vezet be. A közeljövőben a BRC élelmiszer-biztonsági minősítés megszerzését tervezi további termelőegységeire, valamint az élelmiszerrel közvetlenül érintkező csomagolásra is ki akarja terjeszteni gyártását.

– Fejlesztéseinkkel és nemzetközi piacokon bizonyított fenntartható innovációinkkal kombinált megoldásokat kínálunk az FMCG-szereplőknek, hogy lépést tartsanak a szabályozási környezet változásaival. Ilyen például az üdítőspalackok csomagolásában a zsugorfólia elhagyását lehetővé tevő DS Smith Lift Up, vagy a zöldségek, gyümölcsök kis kiszerelésénél az egyszer használatos csomagolást kiváltó hullámpapírból készült kistálcáink. Emellett a mosókapszulák műanyag dobozainak papíralapú alternatíváját is rendelkezésre bocsájtjuk, amely biztonságos a gyerekekre, a termékre és a környezetre is – avat be Kisfali Attila, a DS Smith szubrégiós értékesítési marketing- és innovációs igazgatója.

 

 

Szigorodó szabályozások

A magyar csomagolóanyag-piacot hamarosan jelentős változások érintik, ahogy az Európai Unió egyre szigorúbb környezetvédelmi előírásokat vezet be. A fenntarthatósági követelmények növekedése a zöld csomagolási opciók és környezetbarát anyagok használatának előmozdítását célozza. Az Európai Unió által elfogadott PPWR, azaz a Csomagolásról és Csomagolási Hulladékról szóló Rendelet 2025. január 1-jétől arra kötelezi a gyártókat és a vállalkozásokat, hogy felülvizsgálják csomagolásaikat és a rendeletben meghatározott termékek esetében fenntartható megoldásra váltsanak. A rendelet szigorúan szabályozza a csomagolásban a ki nem töltött üres tér mértékét, az újrahasznosított tartalmat és a csomagolás újrahasznosíthatóságát.

Emellett 2025-ben életbe lép az EU Erdőirtási Rendelete (EUDR), amely különösen a papírgyártást érinti, és kötelezővé teszi a faanyagok eredetének részletes nyomon követését az erdőirtás elkerülése érdekében. Ez komoly adminisztrációs kihívást jelent az érintettek számára.

Új hullámtípus

Szőnyi Zoltán
értékesítési igazgató
Dunapack

A Dunapack a fenntarthatósági törekvések erősödésével egyre több nem környezetbarát csomagolóanyagot cserél modern megoldásokra.

– Szakmai támogatást adunk a nem fenntartható anyagok, például technikai habok környezetbarát hullámpapírra cserélésében. Az utóbbi időben egy új, rendkívül fontos igény is megjelent: a csomagolóanyagok logisztikai költségeinek csökkentése. Időben felismertük ezt, ezért beruháztunk egy új hullámtípus, a D-hullám gyártásába. Ez a hullámtípus vastagság szempontjából az E- és B-hullám között helyezkedik el. Szilárdsági paraméterei a B-hullámhoz hasonlítanak, de nyomtathatósága jobb, logisztikai költségei alacsonyabbak. A D-hullám akár 25%-kal több anyagot is elbír azonos területen – ismerteti Szőnyi Zoltán, a Dunapack Kft. értékesítési igazgatója.

Igények és elvárások

A kereskedők elvárják, hogy a csomagolás ne növelje jelentősen a termékek előállítási költségeit, ugyanakkor biztosítsa a szükséges funkciókat és feleljen meg a környezettudatos követelményeknek. Az olcsóbb, de környezetbarát megoldások iránti érdeklődés folyamatosan növekszik, különösen azoké, amelyek újrahasznosíthatóak vagy biológiailag lebomlóak. Emellett a logisztikai költségek csökkentése érdekében a csomagolásnak optimalizálnia kell a szállítást és a tárolást is.

A fogyasztók egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy a csomagolás környezetbarát anyagokból készüljön, és egyértelmű tájékoztatást adjon az újrahasznosítási lehetőségekről. A praktikusság, például az újrazárhatóság, szintén lényeges szerepet kap a vásárlói döntésekben. A polcra kész és gyűjtőcsomagolások praktikusak és környezetbarátok, míg az egyszerű, barna dobozok előtérbe helyezése csökkenti a túldíszített termékek arányát, hozzájárulva a hulladék minimalizálásához.

Ahogy a fenntarthatósági szempontok hangsúlyosabbá válnak, a vásárlók hajlandók magasabb árat fizetni azokért az árucikkekért, amelyek alacsony szén-dioxid-kibocsátásúak és etikusak.

A csomagolásnak amellett, hogy a védelemért felel, elengedhetetlen szerepe van a fogyasztói élmény fokozásában is. A pozitív kicsomagolási élmény, amely erősíti a kapcsolatot a márkával, ma már elvárás a prémium szegmensben. A márkakommunikációban a vizuálisan figyelemfelkeltő dizájn és a világos címkézés is prioritás.

A technológiai innovációk egy új dimenziót nyitnak a csomagolásban. Az intelligens megoldások, például az IoT-technológia és a QR-kódok lehetővé teszik a nyomkövetést, a valós idejű információátadást és az interaktív funkciók beépítését.

Maximális erőforrás-kihasználás

Az STI Petőfi nyomda Zöld Nyomdaként évek óta FSC, PEFC tanúsított alapanyagokat használ, és az ISO 14001 környezetirányítási rendszer szerint működik.

Szűcs Szimonetta
marketing- és
kommunikációs
koordinátor
STI Petőfi Nyomda

– A gyártási folyamatok energiahatékonyságának javítására számos nyomda alkalmaz megújuló energiaforrásokat, például nap- vagy szélenergiát. Az energiafogyasztás csökkentése érdekében pedig fejlettebb gépeket és technológiákat használnak. Ezeken a területeken két projekt is elindult nyomdánkban: a napelem és az automatizálás – vázolja Szűcs Szimonetta, az STI Petőfi Nyomda Kft. marketing- és kommunikációs koordinátora.

Arról is szót ejt, hogy vállalatuknál a körforgásos gazdaság modelljének megvalósítására törekednek, ahol a termékek, anyagok és erőforrások maximális kihasználása a cél. A szakmai képzések és az ipari tudatosság növelése is fontos szempont, hogy a dolgozók és vezetők tisztában legyenek a fenntarthatósági kihívásokkal és lehetőségekkel. Környezetbarát nyomtatási technikákat és anyagokat kínálnak. Segítenek a dobozok konstrukciós megtervezésében, ezek 3D modellezésében, prototípusok készítésében, hogy a gyártás előtt a megrendelő vizuálisan ellenőrizhesse a végeredményt.

– Fontos a flexibilitás a méret, a forma és a dizájn testreszabásában, hogy a dobozok pontosan illeszkedjenek a tartalomhoz. A dobozok gyártásához karton, hullámpapír és egyéb speciális anyagokat használunk fel, figyelembe véve a termék természetét és a piaci követelményeket – jelzi Szűcs Szimonetta.

A polcra kész és gyűjtőcsomagolások praktikusak és környezetbarátok

Erős csapat

Bart Dobbelaere
ügyvezető igazgató
VPK

Bart Dobbelaere, a VPK ügyvezető igazgatója arról számol be, hogy vannak olyan ágazatok, amelyekben az a cél, hogy a csomagolásban lévő műanyagot papíralapúra cseréljék.

– A VPK-nál kifejlesztettük az Ecogripet, egy fenntartható csomagolású hullámkarton alternatívát az egyszer használatos műanyag zsugorfóliák helyettesítésére PET-palackok csomagolása esetén. Teljesen adaptálható, könnyen használható és 100%-ban biológiailag lebomló. Egy hozzávetőlegesen 100 tervezőből álló csapattal létrehoztuk Ötletkönyvünket. A VPK platform összegyűjti a cégcsoporton belüli innovációkat és új termékterveket, majd ezeket típus és iparág szerint kategorizálja. Így minden országban ugyanaz tudjuk biztosítani, extra idő és energia megtakarításával – vázolja a szakember.

A VPK Nagyszalonta megkapta az EcoVadis „Platina” minősítését, a legmagasabb kitüntetést, amelyet az EcoVadis ítélhet oda. Az év végéig 1 MWh óra kapacitású napelemet szerelnek fel épületük tetejére.

– Hiszünk az igazi partnerkapcsolatokban, ahol hosszú távon mindannyian nyerünk. Nem az a célunk, hogy a legolcsóbb termékeket kínáljuk, hanem hogy a legköltséghatékonyabb megoldást szolgáltassuk ügyfeleink számára. ISO 9001, ISO 14001, ISO 45000 és BRC GS AA tanúsítványunk mellett nagyon stabil csapattal rendelkezünk mind a termelésben, mind az irodákban, ami gyors és versenyképes árazást, stabil szolgáltatást és kifogástalan minőséget garantál – világít rá az ügyvezető igazgató.

Testre szabva

Julius Mazan-Smurfit Kappa

Mazan Gyula
innovációs manager
Smurfit Westrock

A Smurfit Westrock elkötelezett amellett, hogy folyamatosan olyan innovatív csomagolási megoldásokkal rukkoljon elő, amelyek megfelelnek a változó piaci igényeknek.

– Célunk, hogy csomagolásaink ne csupán praktikusak és célirányosak legyenek, hanem megújuló forrásokból készüljenek, újrahasznosíthatók és biológiailag lebomlók legyenek. Ennek érdekében hoztuk létre a Design2Market Factory-t, amely egy innovációs folyamaton keresztül lehetőséget biztosít ügyfeleink számára, hogy még a piaci bevezetés előtt teszteljék és elemezzék csomagolásaikat. Az adatalapú innováció is kulcsszerepet játszik a fenntarthatósági törekvéseinkben, hiszen segítségével csökkenthetjük a szénlábnyomot, minimalizálhatjuk a csomagolási hulladékot, és optimalizálhatjuk termékeink környezeti hatásait – informálja lapunkat Mazan Gyula, a Smurfit Westrock innovációs menedzsere.

A Smurfit Westrock egyik fő fókusza a fenntartható csomagolások kidolgozása.

– Megújuló és újrahasznosított források felhasználásával és korszerű létesítményekben folytatott fejlesztésekkel törekszünk arra, hogy alacsony szén-dioxid-kibocsátású, környezetbarát csomagolási megoldásokat nyújtsunk – tudjuk meg Mazan Gyulától.

 

Komplex kiszolgálás

Miklós Zsolt, Rondo

Miklós Zsolt
ügyvezető igazgató
Rondo

Miklós Zsolt, a Rondo Hullámkartongyártó Kft. ügyvezetője úgy látja, továbbra is jelentős a polcra kész, de gyűjtő- és szállítói csomagolás funkciót is ellátó kivitelek piaci részesedése.

– A jelentősen megemelkedett EPR-kötelezettségek (hulladékkezelési díj) miatt kettősség jellemzi a vevői igényeket. Legyen a termék megfelelően teherbíró, de egyúttal növekedjen az újrahasznosított, recycled alapanyagok felhasználása, valamint csökkenjen a csomagolás tömege. Az optimális megoldások kidolgozása komoly feladat a gyártok számára – fejti ki Miklós Zsolt.

Minden területen az automatizálás, robotizálás, automata anyagmozgató és rakatoló rendszerek kiépítése a tendencia, növelve ezzel a rakatolási pontosságot, egyúttal csökkentve a folyamat humánerőforrás-igényét.

– Alapcélunk a körkörös gazdaság kialakítása és fenntartása. A gyártás közben keletkező hulladékaink 96%-a újrahasznosítható és a papírgyártás alapanyagaként szolgál. Napelemes villamosenergia-termelő rendszert telepítettünk, és a nagyteljesítményű targoncák esetében is teljes mértékben átállunk az elektromos meghajtásra. Az értékesítési és a gyártmányfejlesztő csapatunk személyre szabott megoldások kidolgozásával komplex módon szolgálja ki és támogatja vevőinket – zárja gondolatait az ügyvezető. //

Kapcsolódó cikkeink