Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme is. Havi alapon átlagosan 1,3%-kal kerültek kevesebbe az élelmiszerek, melyhez a Kormány árrésstop intézkedése mellett a GVH által működtetett online Árfigyelő rendszerben megtalálható termékkategóriák bővítése is hozzájárult. A nemzeti versenyhatóság szoros figyelemmel követi a kiskereskedelmi szektor és az élelmiszeripari értéklánc folyamatait, a GVH jelenleg két gyorsított ágazati vizsgálatot is folytat, a tejtermékek- és a tojás piacán.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusi gyorstájékoztatója alapján 2025 áprilisában átlagosan 4,2%kal haladták meg a fogyasztói árak az előző év azonos havi értékét. Ezen belül az élelmiszerek ára 5,4%-os emelkedést mutatott év/év alapon, amely – 1,6 százalékpontos – csökkenést jelent a márciusi adatokhoz képest. Havi alapon mérve a fogyasztói árak átlagosan mindössze 0,2%-kal emelkedtek, míg az élelmiszerárak 1,3%-kal csökkentek márciusról áprilisra.
Az áprilisi adatközlés az első, amelyben teljes mértékben érzékelhetőek a március 17-én hatályba lépett árrésstop, illetve a GVH által működtetett online Árfigyelő rendszer kibővítésének hatásai is. Az élelmiszerárak havi alapon mért csökkenése azt mutatja, hogy az intézkedések jótékony, mérséklő hatást gyakorolnak az árdinamikára.
A GVH és a Kormány által 2023. július 1-jén elindított, www.arfigyelo.gvh.hu címen elérhető online Árfigyelő rendszer március végén további 22 termékkategóriával bővült. Így már 100 termékkategóriában, összesen mintegy 3000 különböző élelmiszertermék naponta frissülő ára követhető nyomon a rendszerben, hat kiskereskedelmi lánc, országszerte 1231 boltjában. A bővítés olyan élelmiszereket érintett, mint a húsfélék és hentesáruk, a halak, a tejtermékek, valamint a rizs, a zsemle, a kakaópor és az őrölt kávé. A rendszer további bővítéséről folyamatos egyeztetések zajlanak, célzottan az egyes háztartási termékek, illetve higiéniai cikkek irányába történő bővítés lehetőségéről.
A Gazdasági Versenyhivatal folyamatosan nyomon követi az egyes termékláncokban tapasztalható piaci folyamatokat, illetve az élelmiszer-kereskedelem szereplőinek piaci magatartását a magyar fogyasztók védelme érdekében. A nemzeti versenyhatóság arra is nagy figyelmet fordít, hogy ne alakulhasson ki versenykorlátozó együttműködés az érintett piaci szereplők között.
A GVH jelenleg is több eljárást folytat élelmiszer-kiskereskedelmi cégekkel szemben, tiltott árrögzítés, illetve megtévesztő reklámozás gyanújával. A GVH április 15-én gyorsított ágazati vizsgálatokat indított a tej és tejtermékek, illetve az étkezési tyúktojás hazai piacán a termékkategóriákban tapasztalt ár-fluktuáció és emelkedés miatt. A KSH friss adatközlése alapján áprilisban a tojás (+26,9%), valamint a tej (+7,5%) áremelkedése továbbra is kiemelkedő az egyes élelmiszerek között, így különösen indokoltak a nemzeti versenyhatóság folyamatban lévő vizsgálatai.
Kapcsolódó cikkeink
K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >Júniusban újra emelkedett az infláció – a gyümölcsök drágulása húzza felfelé az árakat
Júniusra 4,6 százalékra nőtt az éves infláció, szemben a májusi…
Tovább olvasom >Miért fogy el ilyen gyorsan a sajátmárkás tej? Az árrésstop ésszerűtlenségei a tejpiacon
Soha nem volt még ilyen bizonytalan a sajátmárkás tejtermékek helyzete…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spanyolországban vezeti be első AI-alapú megoldását a Carrefour
A francia Carrefour Spanyolországot választotta első mesterségesintelligencia-alapú megoldásának bevezetésére. Az AI.Carrefour…
Tovább olvasom >Kétszeres POP világbajnok a magyar Gösser Spritz display
Idén két világbajnoki címre is büszke lehet a hazai POP-szakma.…
Tovább olvasom >Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >