Csökkentek a mezőgazdasági termelői árak
Tavaly decemberben a mezőgazdasági termelői árak 4,7 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbiakhoz képest a novemberi 5,5 százalékos csökkenés után. A növényi termékek ára 11,8 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati termékeké 8,4 százalékkal nőtt – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A tej felvásárlási ára 2016. júliusa óta növekszik, tavaly decemberben 7 forinttal, 8,6 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, de a literenként 90 forintos átlagár öt hónap alatt 36,4 százalékos emelkedést jelent.
A növényi termékek árának csökkenése augusztustól folyamatos. Decemberben a gabonafélék ára 13,7 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, valamennyi gabonaféleség nagyjából egyformán – a búza ára 12,7, a kukoricáé 13,0, az árpáé 17,1, százalékkal – esett.
A napraforgó és a burgonya 24-25 százalékkal lett olcsóbb. A zöldségek ára 4,7, a gyümölcsöké 1,1 százalékkal volt alacsonyabb tavaly decemberben, mint egy évvel azelőtt.
Az élő állatok és állati termékek árszintje egyformán változott 8,4, illetve 8,5 százalékos volt az éves emelkedés decemberben. A vágómarha 9,5, a sertés 25,6 százalékkal drágult, amivel két éve a legmagasabbra emelkedett. A baromfi 6,7 százalékkal olcsóbb lett. A csirke ára 4,8 százalékkal esett, a kacsa a madárinfluenza ellenére sem drágult, a felvásárlási átlagára 3,6 százalékkal alacsonyabb volt a 2015 decemberinél, egyedül a liba ára tartotta magát, hajszálnyit (0,4 százalékot) emelkedett egy év alatt.
A tavalyi év egészét tekintve 3,8 százalékkal alacsonyabbak voltak a mezőgazdasági felvásárlási árak, a növényi termékek ára 5,7, a vágóállatok és állati termékek ára 0,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2015-ben.
A mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 1,5 százalékkal alacsonyabbak voltak az előző évinél, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 2,1 százalékos csökkenéséből, illetve a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 1,9 százalékos növekedéséből adódott.
Miután az árak csökkenése nagyobb volt, mint a ráfordítási költségeké, a kettő hányadosából számolt agrárolló 97,7 százalékos volt az elmúlt évben – közölte a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >