Csökkentek a fogyasztói árak az euróövezetben és az EU-ban is
A végleges adatok szerint 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az euróövezetben és az Európai Unióban is szeptemberben az előző év azonos időszakához képest – közölte pénteken az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat).
Havi összevetésben az euróövezetben 0,2 százalékkal, az unió egészében pedig 0,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.
Éves alapon tizenhét uniós országban csökkentek az árak, a legnagyobb mértékben Cipruson (-1,9 százalék), Romániában (-1,5 százalék) és Spanyolországban (-1,1 százalék). A legnagyobb mértékben Máltán (+1,6 százalék), Belgiumban, Portugáliában és Svédországban (egyaránt +0,9 százalék) növekedtek a fogyasztói árak. Havi összevetésben 18 uniós tagállamban csökkentek, hatban emelkedtek, négyben pedig nem változtak a fogyasztói árak.
Az Eurostat Magyarország esetében éves szinten 0,1 százalékos, az előző hónaphoz képest pedig 0,6 százalékos árcsökkenést jelzett.
Az euróövezetet illetően elemzők is arra számítottak, hogy az előzetes adattal megegyezően 0,1 százalékkal esnek a fogyasztói árak éves összevetésben az augusztusban mért 0,1 százalékos növekedés után. Tavaly szeptemberben 0,3 százalékon állt a ráta.
A legnagyobb mértékben, 8,9 százalékkal az energiaárak csökkentek. Az energiaárakat nem számolva 1,0 százalékkal emelkedtek éves szinten a fogyasztói árak, a gyakran változékony energia-, élelmiszer- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció pedig 0,9 százalékkal növekedett szeptemberben az euróövezetben.
Azóta, hogy az Európai Központi Bank (EKB) márciusban elindította – a gazdasági növekedést, az infláció emelését célzó – nagyszabású mennyiségi enyhítési programját, először csökkentek a fogyasztói árak az eurózónában.
A fogyasztói árak csökkenése növeli a nyomást a döntéshozókon, hogy újabb intézkedésekkel próbálják ellensúlyozni a defláció újbóli kockázatát. Az EKB nemrégiben rontotta inflációs előrejelzését, és arra figyelmeztetett, hogy a fogyasztói árak még alacsonyabb ütemben fognak növekedni, ha a kínai gazdasági növekedés lassulásának hatása átterjed az euróövezetre. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Távolabb vagyunk az eurózóna tagságtól, mint 10 éve
Magyarország az Európai Unióba való belépésével kötelezettséget vállalt az euró…
Tovább olvasom >MNB: átmenetileg emelkedik, de 2025-ben a három százalékos sávban alakulhat az infláció
A következő hónapokban átmenetileg emelkedik, 2025 egészében azonban jobbára a…
Tovább olvasom >Decemberben július óta a legmagasabbra emelkedett az euróövezeti infláció
Decemberben már sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett az…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >