Csökkentek a fogyasztói árak az euróövezetben és az EU-ban is
A végleges adatok szerint 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az euróövezetben és az Európai Unióban is szeptemberben az előző év azonos időszakához képest – közölte pénteken az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat).
Havi összevetésben az euróövezetben 0,2 százalékkal, az unió egészében pedig 0,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.
Éves alapon tizenhét uniós országban csökkentek az árak, a legnagyobb mértékben Cipruson (-1,9 százalék), Romániában (-1,5 százalék) és Spanyolországban (-1,1 százalék). A legnagyobb mértékben Máltán (+1,6 százalék), Belgiumban, Portugáliában és Svédországban (egyaránt +0,9 százalék) növekedtek a fogyasztói árak. Havi összevetésben 18 uniós tagállamban csökkentek, hatban emelkedtek, négyben pedig nem változtak a fogyasztói árak.
Az Eurostat Magyarország esetében éves szinten 0,1 százalékos, az előző hónaphoz képest pedig 0,6 százalékos árcsökkenést jelzett.
Az euróövezetet illetően elemzők is arra számítottak, hogy az előzetes adattal megegyezően 0,1 százalékkal esnek a fogyasztói árak éves összevetésben az augusztusban mért 0,1 százalékos növekedés után. Tavaly szeptemberben 0,3 százalékon állt a ráta.
A legnagyobb mértékben, 8,9 százalékkal az energiaárak csökkentek. Az energiaárakat nem számolva 1,0 százalékkal emelkedtek éves szinten a fogyasztói árak, a gyakran változékony energia-, élelmiszer- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció pedig 0,9 százalékkal növekedett szeptemberben az euróövezetben.
Azóta, hogy az Európai Központi Bank (EKB) márciusban elindította – a gazdasági növekedést, az infláció emelését célzó – nagyszabású mennyiségi enyhítési programját, először csökkentek a fogyasztói árak az eurózónában.
A fogyasztói árak csökkenése növeli a nyomást a döntéshozókon, hogy újabb intézkedésekkel próbálják ellensúlyozni a defláció újbóli kockázatát. Az EKB nemrégiben rontotta inflációs előrejelzését, és arra figyelmeztetett, hogy a fogyasztói árak még alacsonyabb ütemben fognak növekedni, ha a kínai gazdasági növekedés lassulásának hatása átterjed az euróövezetre. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >Sentix: jelentősen javult az euróövezet májusi befektetői bizalmi indexe
Az elemzők által vártnál jelentősebben javult, tavaly június óta a…
Tovább olvasom >Törökországban némileg lassult az élelmiszerinfláció áprilisban
Törökországban 2021 decembere óta legalacsonyabbra, 37,86 százalékra lassult az éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >