Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint 2024 szeptemberében az ipari termelés 5,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől, míg augusztushoz képest 0,7 százalékkal csökkent. Az iparág teljesítményét továbbra is hátráltatja a külső kereslet, különösen a német gazdaság gyengélkedése, bár az élelmiszeripar kis mértékű éves növekedést mutatott.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye rámutat, hogy a magyar ipar túlságosan függ a német gazdaságtól. A minisztérium szerint a gazdasági semlegesség, vagyis a külső kitettség csökkentése jelentheti a megoldást erre a függőségre. Emellett kiemelték, hogy a versenyképességi nehézségekkel küzdő nyugati piacok mellett Magyarországnak a gyorsabb növekedést felmutató keleti piacok felé is bővítenie kell gazdasági kapcsolatait.
Az ING gyorselemzése szerint a nyári időszakban regisztrált csekély mértékű növekedés is jelzi az alapvető ipari folyamatok gyengeségét. Az elemzés rámutatott, hogy a magyar ipari kibocsátás volumene jelenleg 4,8 százalékkal elmarad a 2021-es átlagos havi teljesítménytől, ami a Covid-leállások utáni időszak óta nem látott szint.
Az augusztusi adatok is borús képet mutattak: a munkanaphatástól megtisztított ipari termelés 4,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, és júliushoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent. Az NGM úgy véli, hogy ezek az adatok erősítik azt a stratégiát, miszerint az ország gazdasági kapcsolatait kiegyensúlyozottabban kell kialakítani, hogy mérsékelje a külső gazdaságok, különösen Németország lassulásából eredő kockázatokat.
Kapcsolódó cikkeink
KPMG a 2025-ös Világgazdasági Fórumon: Kollaboráció az intelligens korszakért
Január 20-24. között Davosban kerül megrendezésre a 2025-ös Világgazdasági Fórum…
Tovább olvasom >NGM: hatalmas az érdeklődés az új cafeteria-elem iránt
Hatalmas az érdeklődés a január 1-től igényelhető lakhatási támogatás iránt…
Tovább olvasom >Szijjártó Péter: a kormány stratégiai fontosságú ágazatként kezeli az élelmiszeripart
A kormány stratégiai fontosságú ágazatként kezeli a jelenleg mintegy 145…
Tovább olvasom >További cikkeink
Gordon Ramsay a Rama növényi vajalternatívát választotta
Gordon Ramsay-vel kötött együttműködési megállapodást a Flora és a Rama…
Tovább olvasom >Új részleteket árult el a fejlesztő a most indult qvik fizetési rendszerről
A minap az egyik budapesti CBA Príma üzletben – a…
Tovább olvasom >Megvette a Ferrero a Power Crunch fehérjesnack márkát
A Ferrero, a Nutella és a Ferrero Rocher gyártója, megvásárolta…
Tovább olvasom >